Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Można dostawać ponad 1100 złotych co miesiąc przez 3 lata. O tym świadczeniu wciąż wie niewielu Polaków
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 23.01.2024 12:19

Można dostawać ponad 1100 złotych co miesiąc przez 3 lata. O tym świadczeniu wciąż wie niewielu Polaków

List z ZUS-u, kalkulator, okulary, telefon, portfel
Arkadiusz Ziolek/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca Polakom wiele świadczeń, które kojarzy większość z nas. To na przykład emerytury, czy też 800 plus. Są jednak takie dodatki, o których istnieniu wciąż wie tylko garstka osób, a skorzystać mogą tysiące. Jednym z nich jest właśnie renta szkoleniowa. Komu przysługuje i ile wynosi?

Mało popularne świadczenie z ZUS

Renta szkoleniowa to świadczenie, które ZUS wypłaca już od wielu lat. Jednak jak się okazuje, wciąż bardzo niewiele osób zdaje sobie sprawę z jego istnienia. Przeznaczone jest dla osób, które są niezdolne do pracy w swoim aktualnym zawodzie i muszą się przekwalifikować. 

Od kilku lat na Dolnym Śląsku nie wypłaciliśmy żadnej renty szkoleniowej. Wynika to z tego, że wciąż niewiele osób wie, że może do nas złożyć wniosek o tę specjalną rentę i dzięki temu skończyć kursy przekwalifikowania zawodowego, które umożliwią dalszą pracę - przekazała cytowana przez portal infor.pl, Iwona Kowalska-Matis rzecznik ZUS na Dolnym Śląsku.

Wielka akcja ZUS, już się zaczęło. Ponad 10 milionów Polaków otrzyma ważny list

Komu przysługuje renta szkoleniowa?

Renta szkoleniowa może zostać wypłacona po wydaniu specjalnego orzeczenia przez lekarza orzecznika. Do otrzymania świadczenia będzie konieczne także posiadanie odpowiednich okresów składkowych i nieskładkowych. Muszą wynosić minimum:

  • 1 rok - w przypadku powstania niezdolności do pracy przed 20 rokiem życia,
  • 2 lata - w przypadku powstania niezdolności do pracy w wieku od 20 do 22 lat,
  • 3 lata - w przypadku powstania niezdolności do pracy w wieku od 22 do 25 lat,
  • 4 lata - w przypadku powstania niezdolności do pracy w wieku od 25 do 30 lat,
  • 5 lat - w przypadku powstania niezdolności do pracy w wieku powyżej 30 lat.

Tyle wypłaca ZUS w ramach renty szkoleniowej

Renta szkoleniowa przeważnie przyznawana jest na pół roku, choć czas ten może wydłużyć się do maksymalnie 36 miesięcy. Konieczne będzie złożenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedniego wniosku wraz z wymaganymi dokumentami. Jeśli chodzi o wysokość świadczenia, to nie może być ona niższa niż minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy, czyli obecnie 1191,33 złotych. 

Zobacz także: Nie zapłacisz na czas i skarbówka zmniejszy emeryturę. Seniorzy muszą mieć się na baczności