Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kolejne świadczenie pójdzie w górę? Ile wyniesie babciowe w 2024?
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 22.01.2024 20:25

Kolejne świadczenie pójdzie w górę? Ile wyniesie babciowe w 2024?

babcia z wnukami
Pixabay/dassel

Zaledwie kilka dni temu zapadła ostateczna decyzja w sprawie budżetu na 2024 rok. Dzięki temu wiemy już, że na tzw. babciowe przewidziano 1,5 miliarda złotych. Może to oznaczać, że kwota świadczenia wzrośnie.

Czym jest popularne babciowe?

Babciowe to dodatek finansowy przyznawany rodzicom w ramach programu ”Aktywny rodzic”. Obecnie wynosi ono 1500 zł i ma umożliwić aktywność zawodową obojgu rodzicom. 

Świadczenie może zostać wykorzystane w dowolny sposób — na opłacenie żłobka, opiekunki lub członka rodziny, który zaopiekuje się dzieckiem.

To właśnie to ostatnie rozwiązanie jest docelowe i najbardziej opłacalne, ponieważ nie podlega opodatkowaniu. Ważne jest jednak, by nawet w sytuacji, kiedy dzieckiem opiekuje się babcia, podpisać z nią umowę, np. zlecenie lub o dzieło, by cały proces był sformalizowany.
 

Kolejne podwyżki czynszu. Wiemy, dlaczego ceny znów pójdą w górę

Kto dostaje babciowe?

Aby świadczenie zostało przyznane, musi zostać spełnione kilka warunków. Niektóre z nich dotyczą rodziców, inne — samego dziecka.

Po pierwsze: rodzice składający wniosek nie mogą zarabiać powyżej minimalnej krajowej (obecnie 4242 złotych brutto).

Po drugie: dziecko nie może być starsze niż trzyletnie. Tylko spełniając te dwa warunki możemy ubiegać się o przyznanie babciowego.
 

Czy babciowe wzrośnie?

Na ten moment nie ma oficjalnej deklaracji w tej kwestii, wiele wskazuje jednak na to, że kwota świadczenia zostanie podniesiona. Z budżetu na ten rok 1,5 miliarda złotych przewidziano właśnie na babciowe — pieniędzy jest zatem około trzykrotnie więcej niż dzieci

Możemy się zatem spodziewać, że świadczenie albo wzrośnie, albo zostanie przyznane wszystkim rodzicom; również tym, którzy obecnie pracują, a ich budżet nie został uszczuplony o jedną wypłatę miesięcznie.

źródło: infor