Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wakacje od ZUS. Wiadomo już, kto będzie mógł skorzystać
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 24.01.2024 16:06

Wakacje od ZUS. Wiadomo już, kto będzie mógł skorzystać

Koperta ZUS, pieniądze
Arkadiusz Ziolek/ East News

Jakiś czas temu zostało zapowiedziane wprowadzenie programu, który zapewni przerwę w płaceniu składek ZUS. Koszty pokryje wówczas budżet państwa, choć nie obejmie to składki zdrowotnej. Wiadomo już, kto konkretnie będzie mógł skorzystać z wakacji od ZUS. Przedstawiamy szczegóły. 

Już niedługo nowy program wsparcia dla przedsiębiorców

Już jakiś czas temu pojawiła się zapowiedź nowego programu wsparcia dla przedsiębiorców - wakacji od ZUS. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, z tego rozwiązania będą mogli skorzystać wszyscy, bez względu na to, w jaki sposób się rozliczają. Warto wspomnieć, że z programu będzie dotyczył tylko jednego miesiąca w każdym roku kalendarzowym, który wybierze sam beneficjent. Teraz już znamy także szczegóły dotyczące tego, dla kogo konkretnie przeznaczone są wakacje od ZUS.

Zobacz także: Spektakularne okazje w znanej sieci sklepów. Tysiące produktów taniej o średnio 19 proc.

Nie zapłacisz do 25 stycznia i pożałujesz. Skarbówka może zmniejszyć emeryturę

Kto będzie mógł skorzystać z wakacji od ZUS?

Do tej pory można było jedynie spekulować na temat szczegółów dotyczących nowego programu dla przedsiębiorców. Teraz jednak został opublikowany projekt ustawy, który wprowadzi obiecane wakacje od ZUS. 

Jak się okazuje, wniosek o przerwę w płaceniu składek będą mogły złożyć osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą lub też ci, którzy posiadają status mikroprzedsiębiorcy. Do tego potrzebne jest spełnienie dwóch kluczowych warunków: zatrudnianie mniej niż 10 pracowników i roczny dochód netto nie większy niż 2 miliony euro.

Konieczne będzie złożenie wniosku

Każdy przedsiębiorca, który będzie chciał skorzystać z wakacji od ZUS, będzie musiał złożyć stosowny wniosek. Przykładowo, jeśli przedsiębiorca chce nie płacić składek w listopadzie, to wniosek do ZUS-u należy dostarczyć w październiku. Można zrobić to tylko i wyłącznie drogą elektroniczną. Przewiduje się, że ustawa wejdzie w życie już 1 października 2024 roku.