BiznesINFO.pl
Niemcy zmieniają zasady obsadzania najwyższych stanowisk

PickPik

Zaskakujący krok Niemiec w sprawie aktywności zawodowej kobiet. Dotyczy najwyższych stanowisk

24 Listopada 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Niemcy podjęły ważną decyzję w sprawie zawodowego równouprawnienia płci. Koalicja zarządzana przez Angelę Merkel wprowadzi zapis obowiązkowego udziału kobiet w zarządzie spółki giełdowej. Tak zdecydowane działanie jest powiązane z faktem, że kobiety w Nie

Niemcy na drodze ku równości płci w biznesie

Niemcy zrewolucjonizują zasady obsadzania najwyższych stanowisk w przedsiębiorstwach. Pierwsze próby wprowadzenia sprawiedliwego podziału poniosły fiasko. Zdaniem The Gaurdian przyczyną niepowodzenia był fakt, że Niemcy jedynie zachęcali spółki do przekazywania kobietom kluczowych funkcji.

Z uwagi na porażkę polityki zaleceń druga próba ma przybrać charakter z góry obowiązującego prawa. Nad zmianami postanowiła pochylić się koalicja rządząca pod przewodnictwem kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Zgodnie z ich zapowiedzią ma zostać wprowadzony obowiązek udziału co najmniej jednej kobiety w zarządzie spółki giełdowej. Ma to dotyczyć organów, w których zasiada trzech lub więcej członków.

Ważne zmiany obejmą także rady nadzorcze. Business Insider Polska podaje, że w spółkach z większościowym udziałem państwa kobiety mają stanowić przynajmniej 30 proc. całego składu rady nadzorczej.

Niemcy kroczą w stronę USA, Wielkiej Brytanii i Francji

Powodem wprowadzenia powyższych zapisów jest fakt, że odsetek kobiet na kierowniczych stanowiskach jest w Niemczech znacznie niższy niż w innych państwach. Podparciem tej tezy są szczegółowe wyliczenia fundacji AllBright.

Biorąc pod uwagę 30 proc. największych giełdowych spółek Niemiec, zaledwie 12,8 proc. najwyższych stanowisk zajmują w nich kobiety. W innych państwach ten odsetek jest dwukrotnie wyższy. W USA udział kobiet w zarządach wynosi 28,6 proc., w Wielkiej Brytanii – 24,5 proc., a we Francji – 22,2 proc. Według badania w 11 spółkach na terenie Niemiec kobiety nigdy nie zasiadały w zarządzie.

Analizy firmy Deloitte wskazują, że Niemcy z wynikiem niespełna 13 proc. wypadają podobnie jak Polska. W naszym kraju kobiety dowodzą 6 proc. wszystkich spółek giełdowych i stanowią 13 proc. członków zarządów.

Długo wyczekiwany przełom w Niemczech. Pojawiły się jednak głosu sprzeciwu

W ocenie minister ds. kobiet Franziski Giffey zmiany w zakresie równouprawnienia płci w zarządach to „historyczny przełom”. - Kładziemy kres zarządom bez kobiet w dużych firmach – oznajmiła.

Wprowadzenie parytetu w zarządach pozytywnie ocenia przede wszystkim środowisko naukowe. - Wiele badań pokazuje, że zróżnicowane zarządy mogłyby odnosić większe sukcesy, przede wszystkim w zakresie przyspieszenia ważnej transformacji niemieckiej gospodarki – oświadczył Marcel Fratzscher, szef Niemieckiego Instytutu Badań nad Gospodarką (DIW).

Jednak modyfikacjom sprzeciwia się część niemieckiego środowiska biznesowego. Zdaniem niektórych przedsiębiorców wprowadzane zapisy to daleko idąca i bezzasadna ingerencja w sprawy wewnętrzne poszczególnych firm.

Deutsche Welle donosi, że podobnego zdania są ugrupowania opozycyjne. W ocenie Alice Weidel, przewodniczącej frakcji AfD w Bundestagu, porozumienie w zakresie obsadzania kobiet w zarządach spowoduje, że będą podejrzewane o osiągnięcie sukcesu tylko dzięki zapisom prawnym. - Dla firm, które często po prostu nie są w stanie znaleźć wystarczająco odpowiednich kandydatek, ta narzucona ingerencja państwa to bezczelność – oceniła przedstawicielka AfD.

Tagi:

Niemcykobietypraca

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zaskakujący list od ZUS-u. Kobieta dowiedziała się, że naruszono ochronę jej danych osobowych

Czytaj więcej >
GIS o wodzie z kranu

Polska i Świat

Drożeje woda w miastach. Nawet trzykrotne podwyżki kosztów

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Urzędnicy lada moment ruszą z kontrolami. Zapukają i sprawdzą nie tylko źródła ogrzewania

Czytaj więcej >
Telewizor i Netflix

Polska i Świat

Netflix planuje ograniczyć dzielenie konta przez użytkowników.

Czytaj więcej >
Koniec z wyprzedzaniem na autostradzie. Będzie monitoring.

Polska i Świat

Podwyżki opłat na A4. UOKiK sprawdzi czy nowe ceny nie są wygórowane

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Powrót niesławnego podatku. Pierwsze konsultacje już się odbyły

Czytaj więcej >