Niemcy zmieniają zasady obsadzania najwyższych stanowisk
PickPik
Autor Maria Glinka - 24 Listopada 2020

Zaskakujący krok Niemiec w sprawie aktywności zawodowej kobiet. Dotyczy najwyższych stanowisk

Niemcy podjęły ważną decyzję w sprawie zawodowego równouprawnienia płci. Koalicja zarządzana przez Angelę Merkel wprowadzi zapis obowiązkowego udziału kobiet w zarządzie spółki giełdowej. Tak zdecydowane działanie jest powiązane z faktem, że kobiety w Niemczech bardzo rzadko zasiadają na kierowniczych stanowiskach w porównaniu z innymi państwami.

Niemcy na drodze ku równości płci w biznesie

Niemcy zrewolucjonizują zasady obsadzania najwyższych stanowisk w przedsiębiorstwach. Pierwsze próby wprowadzenia sprawiedliwego podziału poniosły fiasko. Zdaniem The Gaurdian przyczyną niepowodzenia był fakt, że Niemcy jedynie zachęcali spółki do przekazywania kobietom kluczowych funkcji.

W środę cała Polska ma stanąć. Decyzja zapadła, ulice będą nieprzejezdneW środę cała Polska ma stanąć. Decyzja zapadła, ulice będą nieprzejezdneCzytaj dalej

Z uwagi na porażkę polityki zaleceń druga próba ma przybrać charakter z góry obowiązującego prawa. Nad zmianami postanowiła pochylić się koalicja rządząca pod przewodnictwem kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Zgodnie z ich zapowiedzią ma zostać wprowadzony obowiązek udziału co najmniej jednej kobiety w zarządzie spółki giełdowej. Ma to dotyczyć organów, w których zasiada trzech lub więcej członków.

Ważne zmiany obejmą także rady nadzorcze. Business Insider Polska podaje, że w spółkach z większościowym udziałem państwa kobiety mają stanowić przynajmniej 30 proc. całego składu rady nadzorczej.

Niemcy kroczą w stronę USA, Wielkiej Brytanii i Francji

Powodem wprowadzenia powyższych zapisów jest fakt, że odsetek kobiet na kierowniczych stanowiskach jest w Niemczech znacznie niższy niż w innych państwach. Podparciem tej tezy są szczegółowe wyliczenia fundacji AllBright.

Nowy program z 40 plus w nazwie. Obejmie 13,5 mln Polaków, Ciebie też możeNowy program z 40 plus w nazwie. Obejmie 13,5 mln Polaków, Ciebie też możeCzytaj dalej

Biorąc pod uwagę 30 proc. największych giełdowych spółek Niemiec, zaledwie 12,8 proc. najwyższych stanowisk zajmują w nich kobiety. W innych państwach ten odsetek jest dwukrotnie wyższy. W USA udział kobiet w zarządach wynosi 28,6 proc., w Wielkiej Brytanii – 24,5 proc., a we Francji – 22,2 proc. Według badania w 11 spółkach na terenie Niemiec kobiety nigdy nie zasiadały w zarządzie.

Analizy firmy Deloitte wskazują, że Niemcy z wynikiem niespełna 13 proc. wypadają podobnie jak Polska. W naszym kraju kobiety dowodzą 6 proc. wszystkich spółek giełdowych i stanowią 13 proc. członków zarządów.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jeden z ulubionych produktów Polaków srogo podrożeje. W sklepach czekają nas mocne podwyżki?
  2. "Ratują inną część ciała, bo na twarz już za późno". Ostre starcie na antenie Polsatu ws. Strajku Kobiet
  3. Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięcia
Musimy być gotowi na spore podwyżki prądu. Nie wszyscy zapłacimy po równoMusimy być gotowi na spore podwyżki prądu. Nie wszyscy zapłacimy po równoCzytaj dalej

Długo wyczekiwany przełom w Niemczech. Pojawiły się jednak głosu sprzeciwu

W ocenie minister ds. kobiet Franziski Giffey zmiany w zakresie równouprawnienia płci w zarządach to „historyczny przełom”. - Kładziemy kres zarządom bez kobiet w dużych firmach – oznajmiła.

Wprowadzenie parytetu w zarządach pozytywnie ocenia przede wszystkim środowisko naukowe. - Wiele badań pokazuje, że zróżnicowane zarządy mogłyby odnosić większe sukcesy, przede wszystkim w zakresie przyspieszenia ważnej transformacji niemieckiej gospodarki – oświadczył Marcel Fratzscher, szef Niemieckiego Instytutu Badań nad Gospodarką (DIW).

Jednak modyfikacjom sprzeciwia się część niemieckiego środowiska biznesowego. Zdaniem niektórych przedsiębiorców wprowadzane zapisy to daleko idąca i bezzasadna ingerencja w sprawy wewnętrzne poszczególnych firm.

Nowy podatek podwyższy ceny wszystkich produktów. Rząd nie ma zamiaru dłużej się wstrzymywaćNowy podatek podwyższy ceny wszystkich produktów. Rząd nie ma zamiaru dłużej się wstrzymywaćCzytaj dalej

Deutsche Welle donosi, że podobnego zdania są ugrupowania opozycyjne. W ocenie Alice Weidel, przewodniczącej frakcji AfD w Bundestagu, porozumienie w zakresie obsadzania kobiet w zarządach spowoduje, że będą podejrzewane o osiągnięcie sukcesu tylko dzięki zapisom prawnym. - Dla firm, które często po prostu nie są w stanie znaleźć wystarczająco odpowiednich kandydatek, ta narzucona ingerencja państwa to bezczelność – oceniła przedstawicielka AfD.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Policjanci zostali pilnie wezawni przed pomnik smoleński. Na reakcję było już za późno
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
  4. Ile się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewało
  5. Zakupy w Internecie nie bez haczyków. Jeśli nie zwrócisz uwagi na kilka rzeczy, dasz się złapać
  6. Adam Małysz przekazał niepokojące wiadomości na temat Kamila Stocha. Mógł dziś w ogóle nie wystąpić
  7. Najprostszy i najszybszy przepis na gołąbki po szwedzku. Robi się je w chwilę
Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaWłaściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News