Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nie dostali się do Sejmu, ale i tak dostaną gigantyczne pieniądze. Znamy kwoty
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 02.11.2023 18:03

Nie dostali się do Sejmu, ale i tak dostaną gigantyczne pieniądze. Znamy kwoty

sejm, banknoty
Domena publiczna/Pixabay

W wyniku głosowania, które odbyło się 15 października, aż 144 obecnych posłów IX kadencji straciło mandaty. Okazuje się, że zostaną im wypłacone odprawy. Ile będą wynosić? Kwoty są zaskakujące.

Niebawem ruszy Sejm X kadencji

Z obliczeń Kancelarii Sejmu wynika, że co trzeci poseł kończącej się kadencji nie zasiądzie w nowym Sejmie, który ruszy już 13 listopada. - Warunkiem rozpoczęcia wykonywania mandatu posła jest złożenie ślubowania na pierwszym posiedzeniu Sejmu - podkreśla Centrum Informacyjne Sejmu.

- Obecnie dysponujemy zatem jedynie danymi wynikającymi z wyników wyborów przeprowadzonych 15 października. Wskazują one, że w Sejmie X kadencji nie zasiądzie 144 posłów IX kadencji, zaś liczba posłów obejmujących mandat po raz pierwszy wyniesie 117 - podaje Kancelaria Sejmu

Specjalny dodatek dla małżonków. Ile wyniesie i kiedy wejdzie w życie?

Posłowie, którzy nie dostali się do Sejmu otrzymają odprawy

W gazecie “Rzeczpospolita” zostało podkreślone, że odchodzący posłowie otrzymają odprawę parlamentarną. Przysługuje ona posłom, którzy sprawowali mandat w dniu zakończenia kadencji i nie zostali wybrani na następną kadencję do Sejmu lub Senatu. - Łączna kwota odpraw parlamentarnych wypłaconych posłom IX kadencji będzie zatem znana dopiero po dniu jej zakończenia - odpowiada “Rzeczpospolitej” CIS.

Kwoty odpraw są zaskakujące

Wysokość odprawy poselskiej jest równa wysokości trzech uposażeń poselskich, a obecnie wynosi ona 12 826,64 zł brutto miesięcznie. Łącznie będzie kosztować niemal 2 mln złotych. Posłowie, którzy kończą pracę w Sejmie będą musieli oddać zaciągnięte pożyczki. - W przypadku zakończenia kadencji Sejmu niespłaconą część pożyczki wraz z oprocentowaniem poseł zobowiązany jest spłacić w trybie natychmiastowym. Obowiązek ten nie dotyczy posłów wybranych na następną kadencję Sejmu, którzy kontynuują spłatę pożyczki na dotychczasowych zasadach - tłumaczy Kancelaria Sejmu.

Posłowie będą mogli też wykupić sprzęt elektroniczny, który służył im do pracy parlamentarnej. - Posłowie kończący wykonywanie mandatu mogą dokonać zakupu składników rzeczowych majątku ruchomego stanowiących własność Kancelarii Sejmu, a stanowiących wyposażenie biura poselskiego, w cenie odpowiadającej ich wartości rynkowej. Odbywa się to na podstawie cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia oraz popytu na nie - przekazał CIS “Rzeczpospolitej”.