Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Specjalny dodatek dla małżonków. Ile wyniesie i kiedy wejdzie w życie?
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 01.11.2023 13:58

Specjalny dodatek dla małżonków. Ile wyniesie i kiedy wejdzie w życie?

Pieniądze na kalendarzu
BiznesINFO

Do Senatu trafiła petycja, która na pewno zadowoli wiele osób. Zakłada ona uruchomienie specjalnego dodatku przeznaczonego dla małżonków mieszkających na terenie Polski. Proponowana kwota sięga kilku tysięcy złotych, ale niewykluczone, że jeszcze wzrośnie.

Petycja w Senacie

Informacja o petycji, która trafiła jakiś czas temu do Senatu, może nieco dziwić. Obecnie bowiem istnieją już nagrody dla osób, które osiągnęły dany staż małżeński. Są one przyznawane przez Prezydenta RP w okrągłe rocznice zawarcia małżeństwa.

Jak wskazuje serwis strefabiznesu.pl, są to jednak nagrody symboliczne. Na liście znajdują się jedynie Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, kwiaty oraz dyplomy.

Małżeństwa mogą liczyć na więcej

Taka sytuacja najwyraźniej nie spodobała się autorowi petycji, która trafiła do Senatu. Według danych portalu strefabiznesu.pl, w tekście petycji pojawiła się konkretna propozycja dodania wsparcia materialnego dla małżeństw mieszkających na terenie Polski.

Wiadomo, że świadczenie proponowane w petycji byłoby podzielone na kilka progów. Wszystkie byłyby przyznawane tylko jeden raz, w okrągłą rocznicę ślubu. Jak podaje serwis strefabiznesu.pl, kwoty zwiększałyby się wraz z każdą kolejną rocznicą zawarcia małżeństwa.

Jedynie na wniosek

Jedynym warunkiem otrzymania dodatku byłoby osiągnięcie danego progu pożycia małżeńskiego. Według serwisu strefabiznesu.pl, najniższym stażem za który mógłby przysługiwać dodatek to 50 lat małżeństwa - dokładnie tyle samo, za ile obecnie otrzymuje się wspomniane nagrody symboliczne. Pierwszą kwotą byłoby 5 tys. zł, zaś za 60 lat stażu przysługiwałoby już 6 tys. zł - i tak dalej.

Dodatek nie przysługiwałby z automatu. Małżonkowie, według informacji serwisu strefabiznesu.pl, musieliby złożyć wniosek o przyznanie pieniędzy z okazji kolejnej rocznicy ślubu. Szanse na wprowadzenie dodatku są jednak niskie - zgodnie z zasadą dyskontynuacji, wszystkie projekty parlamentarne przepadają z końcem kadencji, a ta z kolei wypadnie 13 listopada.