Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 5000 zł mandatu za spacer z psem. Na to trzeba uważać
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 13.05.2024 22:29

Nawet 5000 zł mandatu za spacer z psem. Na to trzeba uważać

spacer z psem, pieniądze
Fot. Pixabay/neelam279, materiały własne

Wszyscy właściciele psów powinni wiedzieć, że podczas spaceru ze swoim pupilem powinni przestrzegać odpowiednich zasad. Jeżeli się do nich nie stosują, to narażają się na wysoki mandat. Należy mieć się na baczności, bo kara może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Gdzie nie wolno wyprowadzać psów?

Wszyscy właściciele psów powinni pamiętać, że wyprowadzanie zwierząt na terenie parków narodowych jest zabronione. Regulacje dotyczące tej kwestii są zawarte w ustawie o ochronie przyrody. Przepisy te wyraźnie wskazują, że nie należy wchodzić z czworonogiem na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną.

Jak wskazuje serwis Prawo.pl, zakazy te mogą się różnić w zależności od parku narodowego. Do niektórych z nich możemy zabrać swojego pupila, ale pod warunkiem, że zwierzę będzie na smyczy. Wyprowadzanie psów jest całkowicie zabronione szczególnie w sytuacjach, gdy przyroda jest wyjątkowo cenna, a w parku żyje wiele dzikich zwierząt. 

Czy można dostać dwie 14. emerytury? Przepisy stawiają sprawę jasno

Właściciele psów w ten sposób narażają się na mandat

Co ważne, zakazy dotyczące wyprowadzania psów obowiązują nie tylko w parkach narodowych, ale także w innych miejscach. Polacy bardzo często zabierają swoich czworonożnych przyjaciół do lasu, gdzie zwierzęta mają o wiele więcej swobody i przestrzeni niż w mieście. 

Las to idealne miejsce na spacer z psem, choć trzeba pamiętać o jednym, niezwykle istotnym szczególe. Podczas takiej wycieczki pies powinien cały czas być na smyczy. Zgodnie z ustawą o lasach, nie wolno spuszczać zwierząt ze smyczy. Warto stosować się do tej zasady, bo konsekwencje mogą być naprawdę nieprzyjemne. 

Zobacz także: Czy można dostać dwie 14. emerytury? Przepisy stawiają sprawę jasno

Mandat za spacer z psem? Kary są dotkliwe

Wielu właścicieli z pewnością nawet nie zdaje sobie sprawy, że podczas zwykłego spaceru z psem może narazić się na dotkliwą karę finansową. Jak poinformowała Maria Januszczyk, wiceprezeska Stowarzyszenia Prawnicy na Rzecz Zwierząt, za niezachowanie odpowiednich środków ostrożności podczas wyprowadzania psa grozi kara nagany, pozbawienia wolności lub grzywny do 1000 zł.

Jeżeli natomiast dojdzie do zagrożenia życia lub zdrowia, zapłacimy nawet do kilku tysięcy złotych. W przypadku, gdy podczas spaceru w lecie spuścimy ze smyczy psa, grozi nam mandat w wysokości od 20 do nawet 5000 złotych. Jak zauważa serwis Prawo.pl, zwykle kary są o wiele niższe, a najczęściej kończy się tylko na pouczeniu.