Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Słynne marki z PRL-u. Co się z nimi stało po latach?
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 13.05.2024 17:14

Słynne marki z PRL-u. Co się z nimi stało po latach?

Pewex
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

PRL to dla Polaków czasy m.in. produktów i marek, które wiele osób wspomina z nostalgią. Wiele z nich padło ofiarą przemian. Inne jednak funkcjonują do dziś, a my nawet o tym nie wiemy. Jaki los spotkał słynne marki z PRL-u?

PEWEX, czyli Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego

O słynnym PEWEXIE słyszał prawdopodobnie każdy. Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego powstało w 1972 roku i stało się swoistym symbolem tamtych czasów. To właśnie tam kupić można było zagraniczne produkty, w tym ubrania, alkohol, artykuły spożywcze i kosmetyki, ale również samochody czy RTV. Do 1997 w Polsce funkcjonowało 150 PEWEX-ów, te jednak zostały przejęte przez Concorde Investissement. Działały jeszcze do 2003 roku, wówczas jednak, w wyniku fuzji, marka PEWEX została w końcu wycofana z Polski.

To jednak nie jedyna marka, która budzi wspomnienia, a dziś nie mamy pojęcia, co się z nią stało, jak na przykład przedsiębiorstwo produkujące w latach 80. słynne szklanki. Wbrew pozorom, nie wszystkie firmy zniknęły całkowicie.
 

Pracownicy Lidla wykupili cały towar. Problem w tym, że przed klientami

Produkty tych marek wciąż znajdziesz w sklepach

Zwłaszcza Polacy należący do młodszych pokoleń mogą nie wiedzieć, jak wiele marek, które codziennie widzą w trakcie zakupów, miało swoje początki w PRL. Doskonałym przykładem są chociażby kultowe wafelki Prince Polo. Ich produkcja rozpoczęła się jeszcze w latach 50., a firmie Olza zmiany rynku okazały się niestraszne. Dzisiaj Prince Polo kupimy nie tylko w Polsce, ale również w Czechach, na Słowacji czy nawet na Malcie.

Swoje początku w PRL-u miało również Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego. Dziś wciąż kupujemy od nich soki i napoje, a także mrożone owoce i warzywa, firmę jednak znamy pod inną nazwą. To Hortex, należący do Funduszu Mid Europa Partners. W którym sklepie nie znajdziemy produktów tej marki?

Mniejszym zaskoczeniem może być Herbapol. Już w czasach PRL-u marka ta produkowała ziołowe preparaty lecznicze i artykuły spożywcze, choć wówczas pełna nazwa firmy brzmiała Zjednoczenie Przemysłu Zielarskiego “Herbapol".
 

Za tymi markami będziemy tęsknić

Wiele innych firm musieliśmy jednak pożegnać. Nie spotkamy już produktów wytworzonych pod szyldami Diora czy Fonika, nie kupimy również sprzętu grającego marki Tonsil. Ta ostatnia marka została jednak przejęta w 2012 roku przez prywatnego inwestora, produkującego obecnie zestawy głośnikowe.

Również Zjednoczone Zakłady Rowerowe Romet należą już do przeszłości, historia marki wcale się jednak nie skończyła. Prawa do marki zostały powiem przejęte przez producenta Arkusa i Delty, po upadku w 1998 roku.

Dużym zaskoczeniem może okazać się fakt, że po dziś dzień funkcjonuje firma Farel, producent słynnych piecyków, tzw. farelków. Obecnie jednak jest to część większej marki, którą każdy z nas zna — Philipsa.

Podobny los spotkał Zelmera. Producent m.in. popularnych odkurzaczy stał się cześcią firmy Predom, a później BSH Bosch und Siemens Hausgerate GmbH. I chociaż produkcja AGD Zelmer zakończyła się w  2019 roku, nowy właściciel znaku towarowego i nazwy, B&B Trends, zapowiedział, że produkty Zelmer znów będą dostępne dla klientów.

źródło: interia biznes