Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Czy można dostać dwie 14. emerytury? Przepisy stawiają sprawę jasno
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 13.05.2024 19:27

Czy można dostać dwie 14. emerytury? Przepisy stawiają sprawę jasno

seniorzy, pieniądze
Fot. Pixabay/pasja1000, materiały własne

Trzynasta emerytura już trafiła na konta Polaków, a wkrótce będą mogli liczyć na wypłatę kolejnego, dodatkowego świadczenia. Czy senior, który pobiera dwie emerytury, dostanie także dwie czternastki? Przepisy nie pozostawiają wątpliwości. 

Seniorzy wkrótce dostaną 14. emeryturę

W kwietniu na konta seniorów wpłynęła trzynasta emerytura. Dodatkowe świadczenie zostało wypłacone wraz z podstawową emeryturą i wyniosło 1780,96 złotych brutto. To jednak nie jedyne nadprogramowe wsparcie finansowe, które trafi do Polaków. 

Już wkrótce Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci 14. emeryturę. W przeciwieństwie do trzynastki, w tym przypadku seniorzy muszą spełnić pewien warunek, by móc skorzystać z dodatkowej wypłaty. Chodzi tu o limit dochodowy w wysokości 2900 zł.

Zobacz także: Babciowe nie dla wszystkich. Te osoby nie dostaną świadczenia

Specjalna ulga dla seniorów. Niektórzy nie muszą płacić podatku

Czy można dostać dwie 14. emerytury?

Warto zauważyć, że część emerytów otrzymuje dwie wypłaty, jedną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i drugą z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W związku z tym, wiele osób może zastanawiać się, czy przysługuje im podwójna czternasta emerytura. Niestety, seniorzy pobierający dwie emerytury, mogą dostać tylko jedną czternastkę

Co ważne, podczas wyliczania dochodów emeryta będą brane pod uwagę łączne dochody z emerytur świadczeniobiorcy. Jeśli więc dwa świadczenia będą przekraczały limit zarobkowy, to taka osoba nie otrzyma czternastki lub dostanie zmniejszoną kwotę.  

Tyle wyniesie czternastka w 2024 roku

Czternasta emerytura jest wypłacana w wysokości świadczenia minimalnego, które obecnie jest na poziomie 1780,96 złotych brutto. Wyjątkiem od tej reguły była zeszłoroczna wypłata, która wyniosła aż 2650 złotych. W tym roku emeryci będą mogli liczyć na czternastkę w standardowej wysokości. 

Warto dodać, że przekroczenie limitu dochodowego nie oznacza, że 14. emerytura nie zostanie wypłacona. W takiej sytuacji Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmniejszy wypłatę w oparciu o zasadę “złotówka za złotówkę”. W związku z tym, dodatkowe świadczenie nie trafi do emerytów lub rencistów, którzy otrzymują 4630,97 zł brutto miesięcznie.