Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Na ciągniku, w trumnie. Polacy na kontroli L4 wpadają w zaskakujących sytuacjach
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 01.05.2023 13:28

Na ciągniku, w trumnie. Polacy na kontroli L4 wpadają w zaskakujących sytuacjach

przychodnia
Iberion

Celem zwolnienia lekarskiego jest podjęcie leczenia lub rehabilitacji zaleconych przez lekarza. Mimo to Polacy często wykorzystują ten czas jako dodatkowy urlop bądź podejmują dorywczą pracę. 

Różny rezultat kontroli

Jeden mężczyzna w momencie kontroli został zastany na prowadzeniu ciągnika. Jak czytamy w informacji przesłanej przez Conperio, w trakcie kontroli miał on założone buty robocze i przybrudzone spodnie, co wskazywało, że pracował. Pracownik się przyznał, jednak ZUS w Szczecinie nakazał wypłacić mu zasiłek.

 Wystarczy wspomnieć przypadek z grudnia, kiedy kontrolerzy postanowili odwiedzić  właściciela zakładu pogrzebowego przebywającego na zwolnieniu. Mężczyzna schował się do trumny, zdradził go jednak kaszel. Kontrolerzy wstrzymali wypłatę świadczenia chorobowego.

Conperio zwraca uwagę, że wiele osób wpada przez media społecznościowe, np. wrzucając fotki z wyjazdów, kiedy lekarz wypisał zwolnienie lekarskie.

Cel zwolnienia lekarskiego

Czas na zwolnieniu lekarskim pracownik ma wykorzystać na odzyskanie zdolności do pracy i w jego trakcie nie powinien podejmować czynności sprzecznych z tym celem podaje portal prawo.pl, powołując się na wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 września 2001 r., I PKN 638/00, Prawo Pracy 2002, nr 1, s. 35

Kiedy w czasie kontroli ZUS stwierdzi, że pracownik nie wykorzystuje należycie zwolnienia, może pozbawić go zasiłku chorobowego

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie

Według danych udostępnionych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w trzech pierwszych kwartałach zeszłego liczba osób poddanych kontroli wykorzystania zwolnień lekarskich wyniosła 41 932. 

Z danych udostępnionych przez ZUS wynika również, że w pierwszych trzech kwartałach br. liczba osób pozbawionych prawa do zasiłku wyniosła 5 352. To o 28,6% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku, kiedy takich przypadków odnotowano 4 161. Liczba ta może być związana z większą liczbą kontroli.