Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Miliony Polaków oszczędzają w ten sposób. Pieniądze wypłaciło już 430 tys. osób
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 05.12.2023 09:46

Miliony Polaków oszczędzają w ten sposób. Pieniądze wypłaciło już 430 tys. osób

portfel-oszczednosci-kobieta
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Pracownicze Plany Kapitałowe to system długoterminowego oszczędzania na emeryturę, tworzony wspólnie przez pracownika, pracodawcę i państwo.  W listopadzie w programie uczestniczyło już 3,37 miliona osób z blisko 315 tysięcy podmiotów. Teraz Interia Biznes informuje, że od początku funkcjonowania PPK pieniądze wypłaciło poprzez tzw. zwrot już 430 tys. osób. Dlaczego Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, mówi, że ma to “słodko-gorzki smak”?
 

Jak działają Pracownicze Plany Kapitałowe? PPK popularne wśród Polaków

Pomysłodawcą Pracowniczych Planów Kapitałowych (w skrócie: PPK) jest Zjednoczona Prawica. System długoterminowego oszczędzania wchodzi w skład tzw. III filaru krajowego systemu emerytalnego i tworzą go wspólnie: pracownicy, pracodawcy oraz państwo (rocznie dopłaca 240 zł, a na powitanie – 250 zł). Firmy i zatrudnione w nich osoby finansują kwoty podstawowe (odpowiednio 1,5 proc. i 2 proc. wynagrodzenia), mogą wpłacać też dodatkowe pieniądze. PPK uruchamiano stopniowo, począwszy od 2019 roku – terminy wdrażania systemu w przedsiębiorstwach zależały od liczby zatrudnionych w nich osób.

Tajemnicze ulotki w skrzynkach na listy. Niektórzy dają się nabrać, a konsekwencje są nieodwracalne ZUS właśnie przekazał, skorzystało już 588 tys. emerytów i rencistów. Prosty sposób, by płacić mniej

Wypłacili z PPK 2,5 mld zł. "To cena wiarygodności programu"

W ciągu kilku lat funkcjonowania programu pieniądze wypłaciło 430 tys. osób, czyli ok. 10 proc. wszystkich uczestników. Połowa z nich zrobiła to w tym roku, co zdaniem Bartosza Marczuka, wiceprezesa PFR, ma związek z kampanią informacyjną dotyczącą tegorocznego autozapisu. Kwota zwrotów z PPK wyniosła 2,5 mld zł, a całkowita wartość aktywów netto to ponad 20 mld zł. Czy jest się z czego cieszyć? To zależy, kto odpowiada. Bartosz Marczuk przyznaje, że z uwagi na wieloletni charakter programu, dane te mają "słodko-gorzki smak".

Z jednej strony celem PPK jest gromadzenie oszczędności na emeryturę i w tym kontekście wcześniejsze wypłaty nie są pożądane, bo chodzi o dodatkowe zabezpieczenie na jesień życia. Z drugiej strony jest to program dobrowolny, a zgromadzone w nim środki są prywatne, więc zwroty są efektem tej gwarancji i potwierdzeniem tego, że można te środki w dowolnym momencie wypłacać. To bardzo uwiarygadnia system – wyjaśnia ekspert w rozmowie z Interią Biznes.

Czy pieniądze zgromadzone w PPK można wypłacić w każdym momencie?

Tak, dlatego osoby, które dokonały zwrotu środków, stają się ambasadorami programu PPK i w rozmowach z innymi potwierdzają, że pieniędzmi można dowolnie dysponować. Należy jednak pamiętać, że jeśli wypłacimy je przed 60. rokiem życia, to nie dostaniemy wpłat od państwa, 30 proc. z wpłat pracodawcy trafi do ZUS (informacja o tej sumie zostanie zewidencjonowana na koncie ubezpieczonego jako składka na ubezpieczenie emerytalne), a jeśli środki wypracowały zysk, potrącony zostanie od niego 19 proc. podatek Belki (wyłącznie od kwoty wypracowanej przez fundusz).