BiznesINFO.pl
mortgage-3580537 1920

https://pixabay.com/pl/photos/hipoteka-dom-ceny-bud%C5%BCetu-biznesu-3580537/

Mieszkania, pomimo pandemii, nadal są drogie. Kupując nieruchomość, trzeba pamiętać o opłatach dodatkowych

4 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Przemysław Puch

Udostępnij:

Kupno nieruchomości zazwyczaj jest jedną z najważniejszych decyzji finansowych w życiu
konsumenta. Warto wiedzieć, jakie opłaty dodatkowe, oprócz ceny, są związane z zakupem mieszkania czy domu.

Tak jak w przypadku innych wysokokwotowych transakcji o swoje trzy grosze także w tym przypadku upomina się fiskus. To ile wynosić będzie wartość podatku od zakupu
nieruchomości zależy od kilku czynników. Przede wszystkim charakteru nieruchomości,
ale także od tego, gdzie dokonywana jest transakcja oraz wartości przedmiotu umowy.

Od rodzaju podatku zależy natomiast termin płatności: niektóre daniny fiskusa trzeba uregulować w momencie transakcji, inne w ciągu kilkunastu dni od podpisania umowy, jeszcze inne nawet w ciągu kilku miesięcy.

Atrakcyjna cena

Kupując mieszkanie (nieruchomość) na rynku wtórnym, trzeba przygotować się do opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Wartość tej daniny fiskusa, w porównaniu na przykład do VAT, jest symboliczna, bo wynosi zaledwie 2 proc. określonej w akcie notarialnej wartości transakcji. Zobowiązanie to trzeba uregulować w ciągu dwóch tygodni (14 dni) od
daty powstania obowiązku podatkowego, czyli dnia podpisania u notariusza umowy
kupna-sprzedaży. Zazwyczaj to notariusz oblicza i odprowadza podatek na konto urzędu
skarbowego. Jeśli tego nie zrobi, przelew trzeba zlecić samemu, składając jednocześnie deklarację PCC-3.

Warto pamiętać, że w razie nabycia mieszkania po szczególnie atrakcyjnej, bardzo odbiegającej od realiów rynkowych, cenie urząd skarbowy może zakwestionować wartość transakcji i naliczyć podatek, opierając się na średnich wartościach rynkowych w danej lokalizacji. Aby uniknąć nieporozumień i konieczności opłaty podatku według stawki dyktowanej przez urząd skarbowy (razem z odsetkami) można, na przykład, w akcie notarialnym lub deklaracji PCC-3, uzasadnić niski poziom ceny złym stanem technicznym czy niekorzystną lokalizacją.

VAT mieszkaniowy

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, czyli od dewelopera, trzeba przygotować się przede wszystkim do opłacenia podatku od towarów i usług VAT, który zazwyczaj doliczany jest do ceny nieruchomości (wielu nabywców nawet nie zwraca uwagi na fakt, że część ceny trafi na konto fiskusa, nie spoczywają na nich bowiem żadne związane z tym obowiązki). Przedsiębiorcy kupujący od dewelopera nieruchomość, która ma być wykorzystywana w działalności gospodarczej mogą odliczyć VAT z takiej transakcji.

Stawka zależy od powierzchni nieruchomości i jej przeznaczenia. Obniżony do 8 proc. podatek obowiązuje jedynie w przypadku najdroższych mieszkań o powierzchni do 150 mkw. i domów jednorodzinnych (300 mkw.). Zgodnie z Ustawą o podatku od towarów i usług podstawowa stawka wynosi jednak 23 proc.

Notarialna taksa

Bez względu na to, czy nieruchomość kupowana jest na rynku wtórnym czy pierwotnym, kupującego czeka wizyta u notariusza, który sporządzi akt kupna nieruchomości. Wiąże się to z obowiązkiem uregulowania tzw. taksy notarialnej, czyli ceny usługi świadczonej przez prawnika na tym stanowisku.

Wysokość taksy notarialnej, generalnie, zależy od wartości transakcji. Maksymalne wysokości określone są w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 roku w tej sprawie. Zgodnie z tym aktem prawnym maksymalna opłata u notariusza wynosi od 100 zł (wartość transakcji do 3 tys. zł), do 10 tys. zł w przypadku nieruchomości o wartości nie mniejszej niż 2 mln zł Do taksy doliczany jest podatek VAT. 

Wiele osób finansuje zakup nieruchomości z wykorzystaniem kredytu hipotecznego, bank wymaga zabezpieczenia w formie hipoteki. Ustanowienie jej jest czynnością cywilnoprawną, od której trzeba zapłacić w ciągu dwóch tygodni (14 dni) podatek PCC, w tym przypadku w
wysokości 19 zł.  Konieczne jest też złożenie deklaracji PCC-3.

Podobne artykuły

pixabay, Chronomarchie

Twój portfel

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >