Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Masz te choroby? Możesz dostać nawet 1780 zł miesięcznie
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 08.03.2024 15:43

Masz te choroby? Możesz dostać nawet 1780 zł miesięcznie

pieniądze
Fot. pixabay/_Alicja_

1 marca kwoty wielu świadczeń wzrosły. Wśród nich również wysokość renty dla osób niezdolnych do pracy. Komu przysługuje świadczenie? ZUS wypłaci je w dwóch stawkach.

Emerytury i renty poszły w górę

Marcowa waloryzacja już za nami. Dzięki niej wiele świadczeń jest teraz wypłacane w zwiększonej kwocie. Wzrosła nie tylko emerytura, ale również renta rodzina, socjalna czy renta dla osób całkowicie i częściowo niezdolnych do pracy. Ile obecnie wynoszą?

Osoby częściowo niezdolne do pracy mogą obecnie liczyć na 1335,72 zł renty z tego tytułu. Osoby całkowicie niezdolne do pracy, a także otrzymujące rentę rodzinną i emeryturę otrzymają od ZUS już 1780,96 zł. W związku ze zmianą stawek wzrósł również dodatek pielęgnacyjny. Ten wynosi aktualnie 330,07 zł miesięcznie.
 

Biedronka oszalała w ten weekend. Można dostać nawet 299 zł

Te osoby otrzymają rentę z tytułu niezdolności do pracy

Świadczenie z ZUS dla osób niezdolnych do pracy przyznawane jest osobom, które z powodu stanu zdrowia całkowicie lub częściowo utraciły zdolność wykonywania pracy zarobkowej. O całkowitej niezdolności do pracy mówimy wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie pracować na żadnym stanowisku, natomiast o częściowej, jeśli utraciliśmy zdolność do wykonywania pracy zgodnej z naszymi kwalifikacjami.

W tym ostatnim przypadku przydatna może okazać się również renta szkoleniowa, pozwalająca na zdobycie nowych kwalifikacji i powrót do aktywności zawodowej.
 

Tym osobom przysługuje renta

Najczęstszymi przyczynami niezdolności do pracy są choroby układu krążenia, układu nerwowego, układu oddechowego, układu ruchu, układu kostno-stawowego, a także mięśniowego i tkanki łącznej, ale również choroby oczu, skóry, zakaźne i pasożytnicze. Powodem niezdolności do pracy, o czym wiele osób zapomina, mogą być również zaburzenia psychiczne, np. schizofrenia i depresja.

Często do utraty zdolności do wykonywania zawodu przyczynia się sama praca. Renta jest wtedy przyznawana z powodu choroby zawodowej, m.in. pylicy płuc, uszkodzenia głosu, przewlekłej choroby układu ruchu, choroby skóry czy nowotworu złośliwego.

źródło: portalabczdrowie.pl