Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Masowe zwolnienia w znanej spółce. Pracę straci ponad 4 tys. osób
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 03.07.2024 16:43

Masowe zwolnienia w znanej spółce. Pracę straci ponad 4 tys. osób

PKP Cargo
Fot. PKP CARGO SU46-017 SAN

Spółka PKP Cargo podjęła decyzję o przeprowadzeniu masowych zwolnień, które mają objąć do 30 proc. zatrudnionych w spółce. Tysiące Polaków zostanie bez pracy. Zwolnienia mają nastąpić do końca września bieżącego roku. Przedstawiamy szczegóły.

Masowe zwolnienia w PKP Cargo

W środę, 3 lipca zarząd PKP Cargo podjął uchwałę, zgodnie z którą przeprowadzone zostaną masowe zwolnienia. Redukcja zatrudnienia obejmie aż 30 proc. osób w różnych grupach zawodowych. Proces zwalniania pracowników miałby ruszyć nie wcześniej niż od dnia następującego po dniu zawiadomienia do powiatowych urzędów pracy do 30 września bieżącego roku.

Zobacz także: Tanio już było. PKP podnosi ceny za bilety na wakacje. “Zmiana dotyczy 21 tras”

Nowy podatek na obronność. Chodzi o zagrożenie z Rosji. Ile zapłacimy?

Tysiące osób zostanie bez pracy

Co ważne, po koniec czerwca bieżącego roku do Sądu Rejonowego w Warszawie trafił wniosek złożony przez zarząd. Dotyczył on otwarcia wobec spółki postępowania sanacyjnego. Dzięki temu sytuacja finansowa miała ulec poprawie.

Okazuje się, że z pracą w PKP Cargo pożegna się aż 4142 pracowników. Jak poinformowała spółka w wydanym komunikacie, planowane są konsultacje zamiaru przeprowadzenia masowych zwolnień z zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w zakładach i centrali spółki. 

Odprawa pieniężna dla zwolnionych pracowników

Spółka poinformowała również, że w związku z zwolnieniami grupowymi, pracownikom będą przysługiwały odprawy pieniężne. Ich wysokość będzie zależała od okresu zatrudnienia.

Szacowana wysokość rezerwy związanej z restrukturyzacją zatrudnienia oraz informacja o wpływie restrukturyzacji zatrudnienia na wyniki finansowe zostanie ustalona po zakończeniu konsultacji - podkreśla PKP Cargo w komunikacie.