Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Masowe kontrole urzędników. Posypały się mandaty, sprawdzają jedną rzecz
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2024 13:57

Masowe kontrole urzędników. Posypały się mandaty, sprawdzają jedną rzecz

pieniądze, mandat
Fot.: materiały własne Iberion, policja.pl

Przedsiębiorcy chcieli zarobić, a stracili ogromne pieniądze. Wszystko przez paragon fiskalny i kontrole, które ujawniły szereg nieprawidłowości. Niektóre mandaty wystawione zostały na 10 i 20 tysięcy złotych. Krajowa Administracja Skarbowa nie miała litości.

Mandaty posypały się w trakcie masowych kontroli

Posypały się mandaty i wymierzone kary opiewają na ogromne pieniądze. Kontrolerzy sprawdzali jedną konkretną rzecz i to wystarczyło, aby spore grono przedsiębiorców dowiedziało się, że popełniają błąd kosztujący krocie.

Krajowa Administracja Skarbowa ze Śląska opublikowała podsumowanie kontroli przeprowadzonych w czasie ferii zimowych. To wzmożony czas pracy dla kontrolerów. Posypały się kary i mandaty.

Wygrał w Lotto 17 mln złotych. Nigdy nie dostał ani złotówki

Sprawdzali temat paragonów fiskalnych

- Funkcjonariusze i pracownicy ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach sprawdzili, czy tak jest i przeprowadzili ponad 850 kontroli oraz nabyć sprawdzających. Działania realizowali na terenie województw śląskiego, małopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, opolskiego i wielkopolskiego - czytamy w specjalnym komunikacie KAS.

ZOBACZ: Dostaniesz pieniądze na wynajem mieszkania. Niektórym należy się ponad 3 tys. zł

Podejrzenia, że nie wszyscy przedsiębiorcy są uczciwi, okazały się prawdą. Nie brakowało momentów, gdy klienci odchodzili od kasy bez paragonu fiskalnego. To nie powinno mieć miejsca, gdyż wówczas nie dochodzi do rejestrowania obrotu na kasach fiskalnych i budżet państwa nie otrzymuje należnego podatku.

Mandaty otrzymało aż 269 przedsiębiorców, którzy nie wydawali paragonów z kasy. Kwoty widoczne na blankietach nie były małe. Pieniądze zaoszczędzone na omijaniu dowodów zakupów wręczanych klientowi mogą nie być wystarczające na pokrycie kary.

Mandaty nawet na 20 tysięcy złotych

- Nierzetelni właściciele firm zostali ukarani mandatami za wykroczenia skarbowe w łącznej kwocie ponad 435 tys. zł. W niektórych przypadkach kwoty mandatów sięgały 10 i 20 tys. zł - poinformowała KAS.

ZOBACZ: Nie weźmiesz paragonu i będziesz miał kłopoty. Wydano pilne ostrzeżenie

Należy pamiętać, że wydawanie paragonu fiskalnego jest obowiązkowe. KAS przypomina, iż w przypadku łamania tego przepisu należy liczyć się z możliwością ukarania grzywną w wysokości do 180 stawek dziennych. Natomiast po kontroli mandat karny za to przewinienie, w przypadkach mniejszej wagi, opiewać może na kwotę od 420,20 do 21 210 zł.

Źródło: KAS