Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Mało kto wie o tej uldze, a wielu może skorzystać. Jakie warunki trzeba spełnić?
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 28.01.2024 17:12

Mało kto wie o tej uldze, a wielu może skorzystać. Jakie warunki trzeba spełnić?

Pieniądze na kalendarzu
BiznesINFO

Jedna z dostępnych dla Polaków ulg podatkowych jest niezwykle przydatna dla osób niepełnosprawnych. Za jej pomocą można zaoszczędzić sporo pieniędzy podczas rozliczania się z fiskusem. Jakie warunki trzeba spełnić i na jakie odliczenia można liczyć?

Rozliczenia z fiskusem za rogiem

Koniec stycznia jednoznacznie wskazuje, że sezon rozliczeń podatkowych znajduje się tuż za rogiem. Pierwsze deklaracje będzie można złożyć tradycyjnie w dniu 15 lutego.

Nic zatem dziwnego, że część osób zwiększa tempo poszukiwań ulg podatkowych, jakie mogliby zastosować w rozliczeniu. Tym razem jednak najbardziej mogą się ucieszyć osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie.

Możesz pomóc i jeszcze na tym zyskać. Tę darowiznę odliczysz od podatku. Wiemy, jak to zrobić

Ulga dla niepełnosprawnych

Jak podaje serwis biznes.interia.pl, ulga rehabilitacyjna jest przeznaczona specjalnie dla osób z niepełnosprawnościami. Konieczne jest jednak posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności wraz z jedną z trzech rent. Mowa tu o rencie szkoleniowej, socjalnej bądź tej przyznawanej za całkowitą niezdolność do pracy.

Nie jest jednak tak, że ulga przysługuje wyłącznie osobom niepełnosprawnym. Mogą z niej bowiem skorzystać również ich rodzina bądź krewni, którzy utrzymują niepełnosprawnego, czyli np. rodzice, rodzeństwo bądź nawet kuzynostwo.

Ważnym elementem, który jest konieczny do spełnienia na drodze do skorzystania z ulgi, jest kryterium dochodowe. Beneficjent ulgi rehabilitacyjnej nie może przekroczyć progu dochodów brutto, który wynosi 19 061,28 zł.

Odliczanie pod warunkami

W ramach ulgi, od podatku można odliczyć część wydatków spowodowanych niepełnosprawnością. W pełni do odliczenia są m.in. zakupy wyrobów medycznych, koszty dostosowania lub adaptacji mieszkań dla osób niepełnosprawnych, a także tytułowe zabiegi rehabilitacyjne. Do sumy 2280 zł można również odliczyć zakup produktów higienicznych czy koszty korzystania z samochodu osobowego osoby niepełnosprawnej.

Do wykorzystania ulgi rehabilitacyjnej potrzebne jest załączenie formularza PIT/O do deklaracji podatkowej. Konieczne będzie również zachowanie wszystkich rachunków i faktur za usługi, które chce się odliczyć od podatku - stanowią one potwierdzenie stanu faktycznego wydatków.

źródło: biznes.interia.pl