Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Możesz pomóc i jeszcze na tym zyskać. Tę darowiznę odliczysz od podatku. Wiemy, jak to zrobić
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 27.01.2024 11:10

Możesz pomóc i jeszcze na tym zyskać. Tę darowiznę odliczysz od podatku. Wiemy, jak to zrobić

pieniądze
ZOFIA BAZAK/EAST NEWS

W tym roku odbędzie się już 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chociaż Polacy od lat chętnie uczestniczą w akcji, wielu z nich nie wie, że darowizna przekazana na tę inicjatywę może zostać odliczona od podatku. Sprawdzamy, jak to zrobić.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Jak odpiczyć darowizję od podatku?

WOŚP już od ponad trzydziestu lat dostarcza sprzęt medyczny do potrzebujących. W ubiegłym roku fundacja przekazała ponad 243 miliony złotych na walkę z sepsą. W 2024 roku, podczas 32. finału, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy będzie zbierać pieniądze na urządzenia niezbędne na oddziałach pulmonologicznych.
Finał odbędzie się już w tę niedzielę, 28 stycznia.
 

Nadchodzi nowy podatek od ogrzewania. Ile wyniesie i jak go uniknąć?

WOŚP. Co zrobić, by odliczyć darowiznę od podatku?

Jak każdą darowiznę, również tę przekazaną na WOŚP możemy odliczyć od podstawy podatkowej. Musimy jednak spełnić kilka warunków.
W przypadku przekazania pieniędzy, nie jest potrzebna pisemna umowa — ta zostaje zawarta w momencie przekazania pieniędzy. Potrzebny jest jednak dowód wpłaty, np. przelewu zatytułowanego ,,darowizna”. Niestety, z tego względu wpłaty do puszki nie mogą zostać uwzględnione, jednak przelew dokonany również w ramach licytacji, jak najbardziej tak.
Kwota, którą odliczymy od dochodu, nie może przekroczyć 6%.
 

WOŚP. Darowiznę odliczysz składając PIT

Złożoną darowiznę możemy odliczyć od podatku przy okazji rozliczenia podatkowego. W tym celu posłuży nam formularz PIT-36 i PIT-37, wraz z załącznikiem PIT/O. Co ważne, odliczenie od podatku darowizny WOŚP i tym podobnych nie uniemożliwia nam także darowizny w postaci przekazania 1,5% podatku na wskazaną przez nas organizację pożytku publicznego.

źródło: interiaBIZNES