Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Czas tylko do końca stycznia. Nie zgłosisz się do ZUS, nie dostaniesz zniżki
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 26.01.2024 17:38

Czas tylko do końca stycznia. Nie zgłosisz się do ZUS, nie dostaniesz zniżki

List z ZUS, pieniądze, kalkulator
Arkadiusz Ziolek/East News

Istnieje pewne rozwiązanie dla przedsiębiorców, które sprawi, że zapłacą niższe składki. W obliczu dzisiejszych podwyżek i wysokiej inflacji, jest to naprawdę spore udogodnienie, ale wszyscy, którzy chcą z niego skorzystać, będą musieli się pospieszyć. Termin bowiem upływa za dosłownie kilka dni. 

Czym jest Mały ZUS plus i komu przysługuje?

Mały ZUS plus to taki program, który zdecydowanie ułatwia życie przedsiębiorcom w obliczu szalejące w ostatnim czasie drożyzny. Dzięki tej uldze będą mieli możliwość zapłacenia niższych składek. Konieczne będzie jednak złożenie odpowiedniego wniosku, a czasu pozostało już naprawdę niewiele. W związku z tym, przedsiębiorcy powinni się pospieszyć, jeśli chcą w tym roku zaoszczędzić. 

Zobacz także: Posypią się masowe zwolnienia w całej Polsce. Tysiące osób zostanie bez pracy

Fantastyczne okazje w Pepco. Polacy ruszą do sklepów, bo takiej oferty jeszcze nie było

Konieczne będzie spełnienie odpowiednich warunków

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z usługi Mały ZUS plus, muszą spełniać określone warunki. Przede wszystkim ich działalność powinna być prowadzona przez co najmniej 60 dni w poprzednim roku, a dochody nie mogą być większe niż 120 tysięcy złotych. Nie wolno również prowadzić działalności na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Co ważne, takie rozwiązanie jest dostępne dla przedsiębiorców przez trzy lata, a przez kolejne trzy należy opłacać składki w regularnej wysokośći.

Trzeba się pospieszyć, ostateczny termin mija już za kilka dni

Mały ZUS plus zapewnia niższe składki na ubezpieczenia społeczne liczone od przychodu z działalności za poprzedni rok. Podstawa wymiaru tych składek musi być większa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, a zarazem nie może przekraczać 60 proc. przewidywanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. W okresie od stycznia do czerwca 2024 r., będzie to przedział między 1272,60 zł a 4694,40 zł, a od lipca do grudnia - między 1290 zł a 4694,40 zł. Należy również wspomnieć, że czas na składanie wniosków o Mały ZUS plus kończy się dokładnie 31 stycznia 2024 r.