Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Będą ograniczenia w 800 plus? Zapowiedziano spore zmiany
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 26.01.2024 15:39

Będą ograniczenia w 800 plus? Zapowiedziano spore zmiany

Banknoty w portfelu
Iberion

W najbliższych miesiącach może dojść do znaczących zmian w świadczeniu 800 plus. Nie wszyscy mieszkańcy Polski będą mogli składać wnioski o przyznanie środków na dzieci. Konkretne zmiany mają zostać ogłoszone niebawem.

Nadchodzą zmiany w 800 plus

Projektowane zmiany nie będą obejmowały obywateli polskich. Według doniesień portalu wydarzenia.interia.pl przekazanych za “Rzeczpospolitą”, rewolucja w 800 plus ma dotknąć Ukraińców mieszkających na terytorium Polski.

Wszystkie zmiany mają związek z tzw. specustawą ukraińską, którą wprowadzono w połowie marca 2022 roku. Wśród przywilejów, jakie otrzymali uchodźcy z Ukrainy, było prawo do otrzymania ówczesnego świadczenia 500 plus na równi z Polakami.

Kolejna opłata pójdzie mocno w górę. Prawie milion Polaków zapłaci więcej

Wygasa specustawa

Zgodnie z zapisami ustawy, jej wygaśnięcie ma nastąpić w poniedziałek 4 marca. Wiadomo jednak, że tak się nie stanie - w najbliższym czasie do Sejmu ma trafić rządowy projekt przedłużający obowiązywanie ustawy o dodatkowe 6 miesięcy.

Co będzie dalej? Dostępne informacje wskazują, że po wygaśnięciu specustawy, uchodźcy z Ukrainy będą mogli skorzystać z pomocy innego typu. Na razie są to jedynie ogólniki - nie padły dotąd żadne deklaracje, co w takim pakiecie pomocy mogłoby się znaleźć. 

Pół roku okresu przejściowego

Można się domyślać, że wspomniane 6 miesięcy wydłużonego obowiązywania ustawy będzie dodatkowym czasem dla rządu na przygotowanie odpowiednich programów wsparcia. Na konkretne ustalenia trzeba będzie jednak poczekać.

źródło: wydarzenia.interia.pl