Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Legenda polskiego przemysłu idzie pod młotek. Decyzja jest ostateczna
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 26.01.2024 12:26

Legenda polskiego przemysłu idzie pod młotek. Decyzja jest ostateczna

Licytacja
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Po dekadach walki o utrzymanie na rynku, stało się nieuniknione. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek została wystawiona na sprzedaż. Syndyk ustalił cenę wywoławczą na 125 mln zł.

Legenda idzie na sprzedaż

O sprzęcie rolniczym produkowanym przez spółkę Ursus słyszała chyba większość Polaków. Na wsiach widok traktorów wyprodukowanych przez polską firmę był niemalże codziennością.

Ponad 30 lat po upadku komunizmu w Polsce, nie ma niestety dobrych informacji na temat spółki. Jak donosi serwis fakt.pl, przedsiębiorstwo zostało wystawione na sprzedaż przez syndyka.

 

Ulgi podatkowe dla przedsiębiorcy - wsparcie państwa w prowadzeniu biznesu

Setki milionów złotych za markę

Wystawienie spółki na sprzedaż jest efektem upadłości Ursusa, którą ogłosił warszawski sąd rejonowy w 2021 roku. Nic dziwnego - w 2019 roku straty firmy wyniosły aż 86 mln zł, zaś w 2020 - 56 mln zł. Informacje podawane przez portal next.gazeta.pl wskazują również, że znajdująca się w restrukturyzacji firma otrzymała w 2021 nakaz zwrotu 15 mln zł do Agencji Rozwoju Przemysłu.

Problemy firmy trwały w zasadzie od upadku komunizmu. Podział gigantycznego przedsiębiorstwa na mniejsze spółki, a także próby sprzedaży innym podmiotom nie przyniosły rezultatów. Efektem była wyprowadzka przedsiębiorstwa z Warszawy - obecnie na terenie dawnych Zakładów Mechanicznych w warszawskiej dzielnicy Ursus powstają osiedla mieszkaniowe.

To nie musi być koniec

Oferta sprzedaży dotyczy jednak spółki jako całości. Oznacza to, że nabywca Ursusa będzie mógł przywrócić firmę na należne jej miejsce w segmencie produktów rolniczych. Sama produkcja w obecnie istniejących zakładach produkcyjnych nie zatrzymała się i trwa nadal.

Według portalu next.gazeta.pl, cena wywoławcza za spółkę Ursus S.A. wynosi 124 535 881,82 zł. Sama licytacja ma mieć miejsce w marcu.

źródło: fakt.pl/next.gazeta.pl