Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kosztowna inwestycja PKP, cena zwala z nóg. Tłumaczenia spółki zaskakują
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 13.10.2023 11:44

Kosztowna inwestycja PKP, cena zwala z nóg. Tłumaczenia spółki zaskakują

wnętrze pociągu
Domena publiczna

PKP Intercity wymieni wykładziny w pociągach. Zaskakuje koszt tej inwestycji. 

2 tys. zł za metr wykładziny

PKP Intercity 2 października zawarły umowę z Alstomem na wymianę wykładzin w 10 pojazdach serii ED250,cytamy w portalu rynek-kolejowy.pl. Wartość umowy wyniesie 682 tys. euro netto, czyli ok. 3,8 mln zł brutto. Jak wylicza portal, biorąc pod uwagę długość pociągów, wychodzi ponad 2 tys. zł za metr bieżący wykładziny.

PKP Intercity zapowiada nowe urządzenia w pociągach

Kosztowna wymiana dywanów

Skąd taka cena? Nie chodzi wyłącznie o materiał.  Dziennikarze portalu zwracają uwagę, że producent jest odpowiedzialny za utrzymanie składów. W tym przypadku doszło jednak do „aktów wandalizmu", chodzi m.in. o  plamy z jedzenia i napojów oraz trudne do usunięcia zabrudzenia. Firma Alstom będzie musiała pokryć koszty wymiany drugiej połowy dywaników.

Proces wymiany wykładzin nie będzie taki prosty, jak się mogłoby wydawać. Najpierw trzeba będzie zdjąć fotele, półki na bagaż, przegrody oddzielające i grzejniki. Przewoźnik wyjaśnia, że poprawny demontaż tych elementów oraz instalacja nowej wykładziny będzie możliwa tylko na podstawie szczegółowej dokumentacji budowlanej. Wyłączne prawo do takich działań przysługuje firmie Alstom Konstal. 

Wymiana wykładzin w pociągach serii ED250 wynika z ich zużycia eksploatacyjnego oraz uszkodzeń. Są to między innymi plamy z jedzenia oraz napojów i inne zabrudzenia trudne bądź niemożliwe do usunięcia, które pozostają poza kontraktowymi usługami utrzymania świadczonymi przez producenta pojazdu. Wymiana będzie kosztowała 68 200 euro netto na każdym z 10 pojazdów, natomiast wymiana jednego metra kwadratowego wykładziny kosztować będzie 217 euro netto. Cena uwzględnia demontaż starej wykładziny i niektórych elementów wyposażenia pojazdu, oczyszczenie powierzchni, materiały niezbędne do montażu oraz samą wykładzinę spełniającą rygorystyczne normy palnościowe potwierdzone certyfikatem, a także okres 24-miesięcznej gwarancji.

Nowy system sprzedaży biretów

PKP Intercity rusza z nowym systemem sprzedaży biletów, dzięki któremu zakup ma być jeszcze bardziej intuicyjny i wygodny. Nowy system e-IC 2.) zapewnia takie funkcje jak choćby planowanie podróży „tam i z powrotem", możliwość dodania biletu do kalendarza czy ulgi najbardziej korzystne dla danego przedziału wiekowego.