Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Fatalne dane dotyczące Kościoła. Wiernych ubywa w zatrważającym tempie
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 13.10.2023 08:27

Fatalne dane dotyczące Kościoła. Wiernych ubywa w zatrważającym tempie

procesja
Domena publiczna

Dane Narodowego Spisu Powszechnego nie pozostawiają złudzeń, coraz więcej osób odchodzi od Kościoła. W Polsce można spotkać również wyznawców Latającego Potwora Spaghetti.

Katolicy w Polsce

Według danych wskazanych przez Narodowy Spis Powszechny w 2012 roku deklarację wiarę deklarowało 27,6 mln osób, z czego 27,1 mln osób przynależność do kościoła katolickiego. Tymczasem w 2011 roku wiernych było 33,7 mln. To oznacza spadek liczby wiernych o 6,6 mln w ciągu dziesięciu lat. 2,6 ml osób deklarowało brak przynależności do jakiegokolwiek wyznania, a 7,8 mln osób odmówiło wskazania odpowiedzi. 

Jak wynika z danych Narodowego Spisu Powszechnego 2021 r., największy odsetek katolików odnotowano w województwach: podkarpackim (96,23 proc.), świętokrzyskim (95,27 proc.) i lubelskim (94,6 proc.)

Kościół wybudował wielką farmę fotowoltaiczną. "Dochód z prowadzonej działalności będzie służył dziełom"

Katolików jest coraz mniej

Najniższy odsetek katolików odnotowano w województwie zachodniopomorskim, gdzie przynależność do kościoła zadeklarowało 64,51 proc. mieszkańców (1 069 457 osób). 

Najwięcej osób, które nie określiły swojej religii, mieszka na Dolnym Śląsku (10,03 procent) oraz na Pomorzu Zachodnim, które znajduje się na przeciwnym końcu kraju w stosunku do województwa podkarpackiego (9,83 procent). Podobnie duża grupa osób, która  zadeklarowała brak  wyznania mieszka w województwie mazowieckim (9,75 procent).

Inne wyznania w Polsce

W Polsce mamy również wyznawców Kościoła prawosławnego, Kościoła Chrześcijan Baptystów, Muzułmańskiego Związku Religijnego, Kościoła Zielonoświątkowego, Świadków Jechowych oraz pastafarian - w 2021 roku 2312 osób deklarowało wiarę w Latającego Potwora Spaghetti.