Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Korzystasz z zamrożonych cen prądu, i tak zapłacisz więcej. Szokujące dane
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 07.06.2023 12:47

Korzystasz z zamrożonych cen prądu, i tak zapłacisz więcej. Szokujące dane

Liczniki prądu
BiznesInfo

Zamrożenie cen prądu niekoniecznie oznacza niższe ceny energii. Jest wręcz przeciwnie - wiele gospodarstw domowych zapłaci w przyszłym roku więcej. Powodem są… właśnie zamrożone ceny.

Nowy raport GUS o zużyciu prądu

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący zużycia energii przez gospodarstwa domowe w 2021 roku. I niestety nie płyną z niego dobre wieści, jeżeli chodzi o koszty energii.

Jak bowiem podaje za tymże raportem portal Gazeta.pl, najmniejsze średnie roczne zużycie energii w gospodarstwach domowych dotyczyło miast i wynosiło 2035 kWh. Pozostałe wyniki dla gospodarstw domowych na wsi oraz prowadzących działalność rolniczą są znacznie wyższe. Dla wsi było to 3147 kWh, zaś dla gospodarstw domowych prowadzących rolniczą działalność było to 4247 kWh.

Rachunki za prąd będą wyższe

Tymczasem ceny prądu zamrożone są na poziomie zużycia 2000 kWh w roku. Tak bowiem wynika z ustawy przegłosowanej przez Sejm w zeszłym roku.

Jak podaje Gazeta.pl, powyższe dane wskazują jasno, iż Polacy nie mieszczą się w limitach zużycia prądu. Oznacza to niestety, że większość z nich zapłaci w przyszłym roku znacznie więcej za prąd.

Urząd Regulacji Energetyki przypomina

Jedynymi wyjściami z tej sytuacji, jakie rekomenduje Urząd Regulacji Energetyki, jest pilnowanie zużycia prądu i dokładne czytanie zapisów umów z dostawcami przed ich podpisaniem. Jak bowiem wynika z informacji Gazety.pl, zdarzają się osoby, które nie zwracają uwagi na zapisy umów, w których znajdują się m.in. dodatkowe opłaty za promocyjne oferty.

Jeżeli zaś osoby są pewne, że ich umowa uwzględnia zamrożenie cen prądu, to nie ma innego wyjścia jak właśnie przestrzeganie limitów. Inaczej zdziwienie po przyjściu rachunku będzie całkowicie nieuzasadnione.