BiznesINFO.pl
Biznes Info

Biznes Info

Kontrola z Poczty Polskiej może zapukać także do ciebie. Chodzi o abonament RTV

8 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Poczta Polska nie odpuszcza z abonamentem RTV. Urzędnicy ruszyli nie tylko z masowymi karami, ale również kontrolami. Tymczasem w tym roku za abonament RTV zapłacimy jeszcze więcej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Z czym wiążą się abonamentowe kontrole

  • Ile wynosi kara

  • Jak teraz wyglądają kontrole

Poczta Polska i abonament RTV

Temat płacenia abonamentu RTV ciągnie się już od kilku lat. Jacek Sasin, minister aktywów państwowych tłumaczy, że ściągalność abonamentu RTV przez urzędników Poczty Polskiej to "smutna spuścizna rządów Donalda Tuska".

Jak się szybko okazało, ściągalność abonamentu dotykała najczęściej polskich seniorów. W rozmowie z dziennikarzami tłumaczyli oni, że jest to efekt zapomnienia wyrejestrowania nieużywanego przez lata odbiornika.

Świadczenia emerytalne i rentalne poszczególnych seniorów bardzo szybko zajmował komornik. - Zostało mi tylko kilkaset złotych do końca miesiąca - mówi emerytka, której komornik zajął świadczenie na poczet spłacenia kary za niepłacenie abonamentu.

Podobnych historii jest o wiele więcej. Jacek Sasin na czas pandemii koronawirusa zawiesił ściągalność i kontrole wykonywane przez Pocztę Polską, ale wszystko wskazuje na to, że czarna rzeczywistość powraca.

Poczta Polska kontroluje

Poczta Polska kontroluje nie tylko posiadających odbiorniki, ale również tych, którzy takowego nie mają. Na celowniku kontrolerów z Poczty Polskiej znajdują się szczególnie ci, którzy odbiornik zakupili niedawno, ale go nie zarejestrowali.

Prawnicy uczulają i mówią, że nie mamy obowiązku wpuszczania do mieszkania kontrolera Poczty Polskiej. Jeśli jednak tak się zdarzy, ma on obowiązek wylegitymowania się przed obywatelem. W przypadku kontroli stwierdzającej brak zarejestrowanego odbiornika wydawana jest decyzja administracyjna nakazująca jego rejestrację oraz wlepiana kara.

Od początku 2021 r. w górę poszły stawki abonamentowe. Na stronie Poczty Polskiej czytamy, że za odbiornik radiofoniczny miesięcznie musimy zapłacić 7,50 zł, natomiast za telewizyjny lub radiowy i telewizyjny - 24 zł. Z kolei kara wynosi 735 zł.

Obecnie w ściągalności abonamentu RTV mają pomagać urzędy skarbowe. Mają one prawo zastosować mechanizm ściągania zadłużenia i doliczyć odsetki za zwłokę. Te mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych.

Z danych wynika, że w Polsce niezarejestrowany odbiornik ma niemal 3,4 mln Polaków. Jedynie 1,4 mln płaci abonament.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >