Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kolejny rządowy program zagrożony. Pieniądze na wyczerpaniu
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 11.01.2024 19:43

Kolejny rządowy program zagrożony. Pieniądze na wyczerpaniu

Pieniądze na kalendarzu
BiznesINFO

Po wyczerpaniu środków przeznaczonych na program “Bezpieczny kredyt 2 proc.” okazuje się, że kłopoty z finansowaniem ma kolejne rządowe przedsięwzięcie. Wskazano jednak możliwe rozwiązanie tegoż problemu.

Problemy polskich programów

Na początku stycznia media donosiły, że zakończyło się przyjmowanie wniosków w ramach programu “Bezpieczny kredyt 2 proc.”. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że pula środków przeznaczonych na ten właśnie cel została wyczerpana. Pierwotne założenia nie przewidziały bowiem tak wysokiej popularności programu.

Teraz okazuje się, że kłopoty z finansowaniem dotknęły nie tylko program kredytów z niskim oprocentowaniem. Jak podaje serwis next.gazeta.pl, problemy z pieniędzmi ma również kolejny rządowy projekt.

Kolejny podatek idzie znacząco w górę. Polacy zapłacą nawet o 16 procent więcej

Kolejne kłopoty z pieniędzmi

Tym razem problemy z finansowaniem dotknęły programu “Czyste powietrze”. Jego zadaniem jest wsparcie finansowe dla osób, które chciałyby wymienić stary piec (nazywany kopciuchem) na nowe źródło ogrzewania - a co za tym idzie, zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza.

Po pierwszych doniesieniach o problemach z pieniędzmi, Polski Alarm Smogowy przeanalizował szczegóły. Według wypowiedzi szefa organizacji Andrzeja Guły, pieniądze przekazywane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla wojewódzkich funduszy tego typu mają być niewystarczające. Jego zdaniem, środki przeznaczone na program mogły się po prostu skończyć.

Fundusz zaprzecza, PAS zwraca uwagę

Andrzej Guła zwrócił również uwagę, że w finansowaniu programu mają pomóc 3 mld zł, które ujęto w ramach Krajowego Planu Odbudowy właśnie na walkę ze smogiem. Gdyby pieniądze odblokowano, mogłyby one wzmocnić program “Czyste powietrze”.

Z drugiej jednak strony, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zaprzeczył, jakoby program “Czyste powietrze” miał problemy finansowe. Według wypowiedzi rzeczniczki Eweliny Steczkowskiej, wszystkie wnioski składane do Funduszu są realizowane, a środki przekazywane do funduszy wojewódzkich.

źróło: next.gazeta.pl