Kodeks pracy z nowymi zapisami
EAST NEWS
Autor Maria Glinka - 7 Października 2020

Stało się, trzy ogromne zmiany w Kodeksie pracy. Zmiany dotkną setki tysięcy Polaków

Kodeks pracy już niebawem przejdzie prawdziwą rewolucję na miarę pandemicznych czasów. Najnowszy projekt nowelizacji ustawy zakłada doprecyzowanie pojęć związanych z pracą zdalną. Na pracowników i pracodawców czekają nie tylko nowe uprawnienia, ale i obowiązki.

Kodeks pracy do zmiany

Kodeks pracy to ustawa, nad którą postanowił pochylić się rząd. Głównym punktem projektu nowelizacji ustawy jest praca zdalna, która na stałe wkroczyła do pandemicznej rzeczywistości. Mimo że od nadejścia koronawirusa minęło już ponad pół roku to część pracowników w dalszym ciągu kontynuuje wykonywanie obowiązków w trybie zdalnym.

Jednak aktualne przepisy kodeksu pracy nieodpowiednio regulują te kwestię.
Interia podaje, że w proponowany dokument zawiera trzy kluczowe zmiany, które miałyby położyć kres problemom wynikającym z niejasności prawnych. Pierwszą z nich jest wzbogacenie kodeksu pracy o precyzyjną definicję pracy zdalnej. Zgodnie z propozycją pod tym pojęciem należy rozumieć wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo poza siedzibą pracodawcy lub poza stałym miejscem świadczenia pracy, które zostało określone w umowie o pracę lub wskazane przez przełożonego.

Ekspert ICM UW: za miesiąc 80 tys. zakażeń dziennie. Wiadomo, jaka grupa osób jest największym powodem wzrostuEkspert ICM UW: za miesiąc 80 tys. zakażeń dziennie. Wiadomo, jaka grupa osób jest największym powodem wzrostuCzytaj dalej

Kodeks pracy z nowymi uprawnieniami dla przełożonych

Drugim ważnym elementem znowelizowanego kodeksu pracy ma być nieograniczona czasowo możliwość jednostronnego kierowania pracowników na pracę zdalną w razie ogłoszenia stanu nadzwyczajnego i epidemii. Przełożony będzie mógł zlecić wykonywanie obowiązków zdalnie również wtedy, gdy będzie to jedyna metoda zapewnienia załodze bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

- O ile pierwsza sytuacja nie budzi wątpliwości, zwłaszcza w kontekście ostatnich miesięcy, o tyle druga wydaje się zbyt niejasna, w szczególności w kontekście zasadniczej dobrowolności pracy zdalnej, która wynika z europejskiego porozumienia ramowego w sprawie telepracy - przyznała dr Agata Miętek, prawnik w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, chodzi o specjalne obostrzenia na Wszystkich Świętych. Polacy powinni się przygotować?
2. Przez 17-lat był więziony w piwnicy. Rodzina nie mogła poradzić sobie z jego chorobą
3. Najpierw dostali od rządu pieniądze, teraz zapłacą od tego podatek. Niemiła niespodzianka od fiskusa

Nowy kodeks pracy to także nowe obowiązki

Trzecim kluczowym zagadnieniem nowego kodeksu pracy są nowe obowiązki pracodawcy i pracowników w przypadku wykonywania obowiązków w trybie zdalnym. Zasady te dotyczą bezpieczeństwa i higieny pracy. Na mocy nowych przepisów przełożony będzie zobowiązany do przekazania podwładnemu nowej karty ryzyka zawodowego. Poza tym szef będzie musiał opracować wykaz zasad BHP, w których poinformuje pracowników o wpływie pracy na wzrok i układ mięśniowo-szkieletowy.

Według nowego kodeksu pracy podwładny będzie musiał przedłożyć oświadczenie, w którym zadeklaruje, że jego stanowisko pracy spełnia wymogi bezpieczeństwa i higieny. Bez takiego dokumentu pracownik nie będzie mógł wykonywać obowiązków w trybie zdalnym.

Lidl wprowadza zupełną nowość w swojej ofercie. Sam skomponujesz ulubioną wersjęLidl wprowadza zupełną nowość w swojej ofercie. Sam skomponujesz ulubioną wersjęCzytaj dalej

Kodeks pracy w dalszym ciągu będzie niepełny

Choć koncepcja poszerzenia kodeksu pracy o zapisy dotyczące pracy zdalnej jest uzasadniona to w ocenie prawników przedstawiony projekt zawiera nieścisłości. Rozmówcy Interii przyznali, że największe wątpliwości budzą niespójne regulacje dotyczące BHP, ponieważ część dotychczasowych zasad zostanie podtrzymana.

Ich zdaniem projekt nowelizacji kodeksu pracy to nic innego jak połączenie obowiązującej od trzynastu lat regulacji dotyczącej telepracy oraz przygotowanych pospiesznie przepisów covidowych. Prawnicy twierdzą, że wprowadzenie takich zapisów powinno być poprzedzone pogłębioną analizą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 1500 plus dla tysięcy Polek i Polaków? Teraz to możliwe, ujawniono warunki
  2. Zamawiasz przejazdy przez aplikacje? Dziś wszystko się zmieni, wielu będzie niezadowolonych
  3. Czerwone i żółte strefy w Polsce. W ciągu kilku dni życie tutaj mocno się zmieni
  4. Rząd wprowadza nowe obostrzenia i politykę zero tolerancji. Bez maseczki tylko z zaświadczeniem
  5. Popularna sieciówka wprowadza sygnalizację świetlną. Chce tak zwiększyć dystans
  6. Wideo - Przerażający wypadek. Motocyklista z ogromną siłą uderzył w samochód osobowy
Mandat za brak maseczki to nie przelewki. Jednak czy sanepid i służby mundurowe mogą karać Polaków?Mandat za brak maseczki to nie przelewki. Jednak czy sanepid i służby mundurowe mogą karać Polaków?Czytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News