Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Już wkrótce nowa opłata w sklepach. Wiadomo, ile zapłacą klienci
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 21.06.2024 22:35

Już wkrótce nowa opłata w sklepach. Wiadomo, ile zapłacą klienci

sklep
Fot. materiały własne

Już wkrótce w sklepach zacznie obowiązywać nowa opłata, która będzie związana z wprowadzeniem systemu kaucyjnego. Wiadomo już, ile trzeba będzie dodatkowo zapłacić podczas zakupów w popularnych sieciach. Przedstawiamy szczegóły.

System kaucyjny już wkrótce wchodzi w życie

Od 1 stycznia 2025 roku zacznie obowiązywać tzw. system kaucyjny. W praktyce oznacza to, że w przypadku niektórych opakowań będą obowiązywały dodatkowe opłaty. Warto przypomnieć, że chodzi tutaj konkretnie o jednorazowe butelki wykonane z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów, metalowe puszki o pojemności do 1 litra, a także szklane opakowania wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra. 

Zobacz także: Emeryci muszą pokazać ten dokument. Bez niego nie dostaną 14. emerytury

Emeryci muszą pokazać ten dokument. Bez niego nie dostaną 14. emerytury

Nowa opłata w sklepach

Zmiany zostaną wprowadzone wraz z rozpoczęciem 2025 roku. Przed niektórymi sklepami już można znaleźć tzw. butelkomaty. Są to specjalne maszyny, do których należy wrzucać zużyte opakowania. Warto pamiętać, że do cen poszczególnych produktów będą doliczane odpowiednie kwoty, które potem będzie można odzyskać. Co ważne, nie w każdym przypadku pieniądze zostaną zwrócone klientom.

Zobacz także: ZUS wypłaci dodatkowe 300 zł. Nabór wniosków ruszy już 1 lipca

Wiadomo, ile zapłacą klienci

Warto pamiętać, że klienci będą mogli liczyć na zwrot kaucji tylko w przypadku, gdy skorzystają z tzw. butelkomatów. Jeśli jednak nie będą wyrzucać tam butelek i puszek, to muszą liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Wiadomo już, ile będą wynosiły opłaty, które wejdą w życie 1 stycznia 2025 r.

Każda szklana butelka będzie kosztowała nas dodatkowo 1 zł. W przypadku plastikowej butelki lub też aluminiowej puszki opłata będzie wynosiła 50 groszy. Co ważne, w późniejszym etapie system kaucyjny będzie dotyczył także opakowań po mleku. Jak na razie nie znamy jednak szczegółów, bowiem dopiero trwają prace nad zaplanowaniem regulacji w tej kwestii.