Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Jest oficjalne potwierdzenie. Bruksela wypłaci Polsce miliardy euro
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 19.01.2024 20:42

Jest oficjalne potwierdzenie. Bruksela wypłaci Polsce miliardy euro

flaga
Pixabay

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała w piątek o sukcesie dotyczącym funduszy strukturalnych. Komisja Europejska potwierdziła, że Polska wypełniła ostatnie warunki potrzebne do wypłacenia pieniędzy. W grze są dziesiątki miliardów euro.

Jest zgoda Komisji Europejskiej

Wszystko wskazuje na to, że po kilkunastu miesiącach oczekiwania, Polska otrzyma w końcu pieniądze przewidziane w budżecie unijnym na lata 2021-2027. Jak podaje serwis wiadomosci.radiozet.pl, chodzi konkretnie o fundusze strukturalne.

Środki finansowe z funduszy strukturalnych nie są jednak tym samym, co pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Te z kolei zaczęły trafiać do Polski, gdy w zeszłym roku doszło do zmiany rządu (według portalu wydarzenia.interia.pl, Polska wypełniła wszystkie “prawie wszystkie warunki” już na początku zeszłego roku).

Inflacja daje Polakom mocno w kość. Wiadomo, które produkty są najdroższe

Miliardy euro w grze

O pozytywnych wiadomościach poinformowała w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Według jej stanowiska cytowanego przez wiadomosci.radiozet.pl, nasz kraj spełnił trzy ostatnie warunki, które postawiła Komisja Europejska. Dzięki temu możliwe było uruchomienie wypłat pieniędzy z funduszy strukturalnych.

Kwota pieniężna przewidziana dla Polski na okres do 2027 roku jest ogromna. Jak się okazuje, chodzi o 76 mld euro - w przeliczeniu według kursu 4,46 zł/1 euro, jest to aż 331,36 mld zł.

Minister potwierdziła

Dodatkowo, minister Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, na co konkretnie zostaną przeznaczone środki z funduszy. Celem ma być realizacja programów, które przewidziano aż do końca perspektywy, czyli do 2027 roku.

źródło: wiadomosci.radiozet.pl, wydarzenia.interia.pl