Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowe 800 plus coraz bliżej. Jeśli tego nie zrobisz, nie dostaniesz pieniędzy
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 18.01.2024 22:21

Nowe 800 plus coraz bliżej. Jeśli tego nie zrobisz, nie dostaniesz pieniędzy

Pieniądze w portfelu
BiznesINFO

Jak co roku nadchodzi start kolejnego okresu wypłat świadczenia 800 plus. Oznacza to, że już niedługo ponownie trzeba będzie złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Nowy okres rozliczeniowy 800 plus

Zgodnie z ustawą, 1 czerwca ruszy kolejny już okres rozliczeniowy programu Rodzina 800 plus. Oznacza to, że konieczne będzie złożenie kolejnych wniosków o przyznanie świadczenia na dzieci.

Jak zaznacza serwis biznes.wprost.pl, jest to sytuacja odmienna od noworocznej waloryzacji świadczenia. Podwyżka 500 plus do kwoty 800 zł została bowiem przeprowadzona automatycznie i nie trzeba było składać jakichkolwiek dokumentów.

Ważne zmiany ws. specjalnego 500 plus. ZUS wydał komunikat

Wnioski tylko przez internet

Tak jak w poprzednich latach, wnioski o świadczenie 800 plus będzie trzeba złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ze słów rzecznika ZUS Pawła Żebrowskiego wynika, że będzie to możliwe jedynie przez internet - metoda stacjonarna jest wykluczona.

Wzory wniosków będą udostępnione w czterech kanałach elektronicznych. Mowa o Platformie Usług Elektronicznych ZUS, aplikacji mZUS, portalu Emp@tia oraz bankowości elektronicznej. W przypadku aplikacji mZUS możliwe jest automatyczne wypełnienie wniosku danymi z poprzednich dokumentów, jeżeli złożono je w ten sam sposób.

Od kiedy składanie wniosków?

Wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie można składać od 1 lutego 2024 roku. Rzecznik ZUS zaleca, aby wnioski składać przez aplikację mZUS, ponieważ wypełnienie wniosku jest w niej znacznie szybsze.

źródło: biznes.wprost.pl