Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ile zarabia prezes Telewizji Polskiej? Kwota może zaskoczyć wielu
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 27.12.2023 23:07

Ile zarabia prezes Telewizji Polskiej? Kwota może zaskoczyć wielu

Telewizja Polska
Iberion

Trwające od tygodnia zamieszanie z mediami publicznymi może powodować pojawienie się dość nietypowych pytań. Jedna z kwestii dotyczy pieniędzy, jakie może zarabiać prezes Telewizji Polskiej. Okazuje się, że kwoty robią niemałe wrażenie.

Konflikt o TVP trwa

W ostatnim tygodniu przed świętami konflikt o media publiczne rozgorzał na dobre. Zmiany w Telewizji Polskiej, Polskim Radiu oraz Polskiej Agencji Prasowej zapoczątkowała decyzja ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza o odwołaniu rad nadzorczych i powołaniu nowych. Jak przypomina serwis businessinsider.com.pl, ten sposób miejsce prezesa TVP Mateusza Matyszkowicza zajął Tomasz Sygut, który został wybrany przez nowego szefa rady nadzorczej Piotra Zemłę.

Z takim obrotem spraw nie zgodziło się Prawo i Sprawiedliwość, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Rada Mediów Narodowych. Najpierw “stara” rada nadzorcza TVP w miejsce Matyszkowicza powołała p.o. prezesa Macieja Łopińskiego, zaś we wtorek 26 grudnia prezesem TVP został Michał Adamczyk. Obie strony konfliktu nie uznają siebie nawzajem i twierdzą, że są jedynymi prawowitymi władzami Telewizji Polskiej.

Nowy bon w wysokości 2500 złotych. Skorzystają tysiące Polaków

Zarobki nieźle zaskakują

W całym zamieszaniu związanym z władzami Telewizji Polskiej, niektórych może zaciekawić ile konkretnie zarabiali poprzedni prezesowie telewizji publicznej. Jak się okazuje, dane są mocno zaskakujące.

W ciągu sześciu lat pełnienia funkcji prezesa TVP, Jacek Kurski zarobił 3 mln zł. W samym 2022 roku kwota zarobków wyniosła 850 tys. zł. Dane te zostały opublikowane po długim procesie sądowym, w którym uczestniczył poseł Koalicji Obywatelskiej Adam Szłapka.

Milionowe kwoty

Następca Jacka Kurskiego, Matuesz Matyszkowicz, w okresie pełnienia funkcji prezesa TVP między 1 stycznia i 20 czerwca 2023 roku zarobił 154,1 tys. zł brutto. Dodatkowo, za zrealizowanie postawionych przed TVP celów na 2022 rok, otrzymał 621,7 tys. zł premii do podziału z Jackiem Kurskim.

Z kolei za prezesury Jacka Kurskiego, gdy Mateusz Matyszkowicz był członkiem zarządu TVP, obaj mieli zarobić 1,53 mln zł brutto w 2021 roku. Rok później, suma ich zarobków wzrosła już do 1,58 mln zł. Nie wiadomo, na jakie zarobki mogą liczyć obecne władze TVP - obecnie kwestia ta zeszła na dalszy plan.

źródło: businessinsider.com.pl