Ile obecnie kosztuje tona węgla? Kwota może nieźle zaskoczyć

Pojawiające się w zeszłym roku doniesienia dotyczące dodatku węglowego rozbudzają ciekawość co do obecnie obowiązujących cen węgla na rynku. Ile konkretnie trzeba dziś zapłacić za tonę?
Dodatek węglowy - pieśń przeszłości
W 2023 roku zakończyła się ostatnia edycja dodatku węglowego. Od tego czasu kwestia jego możliwego powrotu była poruszana co jakiś czas w mediach.
Ostatecznie, dodatek węglowy nie powrócił, stając się tym samym pieśnią przeszłości. Czy sytuacja kupujących węgiel pogorszyła się jednak na tyle, żeby brak dodatku był problemem?
Sytuacja na rynkach
Według informacji portalu businessinsider.com.pl, węgiel na świecie w ostatnich miesiącach staniał. Zupełnie inna sytuacja ma jednak miejsce w Polsce - na składach węgla nie widać bowiem wielkich obniżek cen tego surowca.
I tak, osoby poszukujące ekogroszku najtaniej kupią go od Południowego Koncernu Węglowego. Jego cena kształtuje się tam na poziomie 1499 zł/t (odmiana Jaret Plus; odmiana Sobiecki kosztuje już 1549 zł/t). Złotówkę więcej trzeba z kolei zapłacić w Polskiej Grupie Górniczej za workowane odmiany Pieklorz, Karlik i Karolinka.
Dużo zależy od szczegółów
Koszt tony węgla orzech jest również najniższy w PKW - wynosi on 1339 zł/t. 260 zł więcej kosztuje ten gatunek węgla przy zakupie od Węglokoksu Kraj. Podobnie z groszkiem - najniższa cena w PKW to 1129 zł/t, zaś w Węglokoksie jest to 1476 zł/t.
Jeżeli dana osoba zdecyduje się jednak na zakup węgla od Polskiej Grupy Górniczej, to zakup tony wersji sprzedawanej luzem będzie kosztował 1300 zł. Z kolei klienci Węglokoksu mogą zakupić ekogroszek Skarbek premium w wersji workowanej po cenie 1845 zł/t.
Ceny wszystkich gatunków i odmian można sprawdzić na stronie cieplo.gov.pl. W wielu przypadkach cenę węgla można obniżyć w bardzo prosty sposób: kupując bezpośrednio od kopalni bądź w jej pobliżu. Kwota do zapłacenia nie zawiera wtedy kosztów transportu.
źródło: businessinsider.com.pl





































