Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Ile obecnie kosztuje tona węgla? Kwota może nieźle zaskoczyć
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 27.01.2024 20:12

Ile obecnie kosztuje tona węgla? Kwota może nieźle zaskoczyć

Koszt tony węgla 2024
Autorstwa Frank Vincentz - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38369082/BiznesINFO

Pojawiające się w zeszłym roku doniesienia dotyczące dodatku węglowego rozbudzają ciekawość co do obecnie obowiązujących cen węgla na rynku. Ile konkretnie trzeba dziś zapłacić za tonę?

Dodatek węglowy - pieśń przeszłości

W 2023 roku zakończyła się ostatnia edycja dodatku węglowego. Od tego czasu kwestia jego możliwego powrotu była poruszana co jakiś czas w mediach.

Ostatecznie, dodatek węglowy nie powrócił, stając się tym samym pieśnią przeszłości. Czy sytuacja kupujących węgiel pogorszyła się jednak na tyle, żeby brak dodatku był problemem?

Koniec znanej sieci marketów. W tle zarzuty dla kierownictwa

Sytuacja na rynkach

Według informacji portalu businessinsider.com.pl, węgiel na świecie w ostatnich miesiącach staniał. Zupełnie inna sytuacja ma jednak miejsce w Polsce - na składach węgla nie widać bowiem wielkich obniżek cen tego surowca.

I tak, osoby poszukujące ekogroszku najtaniej kupią go od Południowego Koncernu Węglowego. Jego cena kształtuje się tam na poziomie 1499 zł/t (odmiana Jaret Plus; odmiana Sobiecki kosztuje już 1549 zł/t). Złotówkę więcej trzeba z kolei zapłacić w Polskiej Grupie Górniczej za workowane odmiany Pieklorz, Karlik i Karolinka.

Dużo zależy od szczegółów

Koszt tony węgla orzech jest również najniższy w PKW - wynosi on 1339 zł/t. 260 zł więcej kosztuje ten gatunek węgla przy zakupie od Węglokoksu Kraj. Podobnie z groszkiem - najniższa cena w PKW to 1129 zł/t, zaś w Węglokoksie jest to 1476 zł/t.

Jeżeli dana osoba zdecyduje się jednak na zakup węgla od Polskiej Grupy Górniczej, to zakup tony wersji sprzedawanej luzem będzie kosztował 1300 zł. Z kolei klienci Węglokoksu mogą zakupić ekogroszek Skarbek premium w wersji workowanej po cenie 1845 zł/t.

Ceny wszystkich gatunków i odmian można sprawdzić na stronie cieplo.gov.pl. W wielu przypadkach cenę węgla można obniżyć w bardzo prosty sposób: kupując bezpośrednio od kopalni bądź w jej pobliżu. Kwota do zapłacenia nie zawiera wtedy kosztów transportu.

źródło: businessinsider.com.pl