Emerytury stażowe w projekcie ustawy
Unsplash/Hans Eiskonen
Autor Maria Glinka - 30 Listopada 2020

Emerytura znacznie wcześniej i tylko jeden warunek. Pomysł forsuje sam prezydent

Emerytury już niebawem mogą przejść gruntowną przemianę. Nad projektem ustawy w tej sprawie pochylił się prezydent Andrzej Duda. Proponowane zapisy wskazują, że wcześniejsze skorzystanie z senioralnego świadczenia ma być uzależnione od jednego, kluczowego warunku.

Nowe zasady przyznawania emerytury w projekcie ustawy

Prawo do emerytury przysługuje obywatelom po ukończeniu określonego wieku – 60 lat u kobiet i 65 lat u mężczyzn. Jednak już niebawem może dojść do poważnej zmiany w tym zakresie. Na biurko Andrzeja Dudy trafiła bowiem petycja z gotowym projektem ustawy, który wprowadza tzw. emerytury stażowe, jeden z głównych postulatów Solidarności. Prace w Kancelarii Prezydenta trwają.

Domagamy się stworzenia pracownikom o bardzo długim stażu pracy możliwości przejścia na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego, czytamy w treści petycji, do której dotarł Fakt.

Wcześniejsze emerytury pod jednym warunkiem

Zgodnie z proponowanymi przepisami emerytury stażowe przysługiwałyby obywatelom w konkretnym wieku z odpowiednim stażem pracy. Kryteria mają różnić się w zależności od płci.

Projekt zakłada, że kobiety mogłyby otrzymać senioralne świadczenie w wieku co najmniej 55 lat, pod warunkiem, że przepracowały 35 lat. Natomiast mężczyźni ze stażem pracy 40 lat mogliby rozpocząć pobieranie emerytury w wieku 60 lat. Tym samym na zmianie przepisów skorzystaliby Polacy, którzy rozpoczęli aktywności zawodowe stosunkowo wcześnie.

Moneta 10 groszy z PRL warta aż 24 tys. zł. Na perełki trudno trafić, ale może sam ją maszMoneta 10 groszy z PRL warta aż 24 tys. zł. Na perełki trudno trafić, ale może sam ją maszCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Wysokość i szczegółowe zasady emerytury stażowej

Według inicjatorów regulacji emerytura stażowa nie mogłaby być niższa niż aktualne minimalne świadczenie senioralne, które obecnie wynosi 1200 zł brutto. Seniorzy otrzymują na rękę co najmniej 1025 zł.

Co więcej, do emerytury stażowej będzie można dorabiać bez ograniczeń. Projekt ustawy zakłada bowiem rezygnację z wyznaczania górnych limitów kwotowych, po przekroczeniu których ZUS pomniejsza lub zawiesza wypłatę świadczenia. Od grudnia 2020 r. limit zarobków wzrośnie do 3618,30 zł brutto. Wcześniejszy emeryt, który odnotuje wyższy dochód otrzymuje świadczenie pomniejszone. Natomiast po przekroczeniu drugiego progu - 6719,70 zł ZUS zawiesza wypłatę emerytury.

Czy nowe metody przyznawania świadczenia usprawnią polski system emerytalny?

Fakt donosi, że choć projekt ustawy jest już gotowy to wymaga dogłębnej analizy i szerokich konsultacji. - Obecnie zbierana jest napływająca korespondencja, w której podnoszone są uwagi i propozycje zawierające rozwiązania legislacyjne. Kancelaria pozostaje też w kontakcie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych - wyjawili urzędnicy współpracujący z prezydentem.

Przypomnijmy, że emerytury stażowe to jeden z autorskich pomysłów Andrzeja Dudy z kampanii wyborczej. Ostatecznie to od tempa prac w Kancelarii Prezydenta zależy, że projekt zmian w prawie trafi do Sejmu jeszcze w tym roku.

W przeciągu ostatnich 5 lat zdecydowanie zmienił się stosunek osób pracujących do obywateli pobierających emerytury. Liczba osób aktywnych zawodowo zmniejszyła się o 1,4 mln, a emerytów zwiększyła się o 1,3 mln.

Czy emerytury stażowe byłyby dobrym rozwiązaniem problemów, z którymi boryka się polski system? Choć słuszność docenienia długiego stażu pracy nie podlega dyskusji, to samo wcześniejsze przechodzenie na emerytury mogłoby jeszcze bardziej pogłębić dysproporcje między pracującymi a emerytami. Więcej o problemach z emeryturami stażowymi pisaliśmy >tutaj<.

Na Mazowszu 29 tys. osób, a 22,4 tys. na Śląsku. Już znaleźli się w niechlubnym rejestrzeNa Mazowszu 29 tys. osób, a 22,4 tys. na Śląsku. Już znaleźli się w niechlubnym rejestrzeCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Młody kierowca śmiertelnie potrącił pieszego
  3. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat
  4. NBP wydało pilny komunikat. Chodzi też o twoje pieniądze
  5. Wpadka przy dowodach osobistych. Też możesz mieć taki z wadą
  6. 308 nowych aut dla rządu. Mało? Dorzucili jeszcze myjnię
  7. Tomasz Adamek i Dariusz Michalczewski wrócą do boksu? Tygrys żąda ogromnej sumy
  8. Pieczone ziemniaki z obłędnie chrupiącą skórką - najlepszy przepis
Nadchodzi europejska emerytura. System w Polsce zmieni się nie do poznaniaNadchodzi europejska emerytura. System w Polsce zmieni się nie do poznaniaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News