BiznesINFO.pl
Emerytury stażowe w projekcie ustawy

Unsplash/Hans Eiskonen

Emerytura znacznie wcześniej i tylko jeden warunek. Pomysł forsuje sam prezydent

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Emerytury już niebawem mogą przejść gruntowną przemianę. Nad projektem ustawy w tej sprawie pochylił się prezydent Andrzej Duda. Proponowane zapisy wskazują, że wcześniejsze skorzystanie z senioralnego świadczenia ma być uzależnione od jednego, kluczowego

Nowe zasady przyznawania emerytury w projekcie ustawy

Prawo do emerytury przysługuje obywatelom po ukończeniu określonego wieku – 60 lat u kobiet i 65 lat u mężczyzn. Jednak już niebawem może dojść do poważnej zmiany w tym zakresie. Na biurko Andrzeja Dudy trafiła bowiem petycja z gotowym projektem ustawy, który wprowadza tzw. emerytury stażowe, jeden z głównych postulatów Solidarności. Prace w Kancelarii Prezydenta trwają.

Domagamy się stworzenia pracownikom o bardzo długim stażu pracy możliwości przejścia na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego, czytamy w treści petycji, do której dotarł Fakt.

Wcześniejsze emerytury pod jednym warunkiem

Zgodnie z proponowanymi przepisami emerytury stażowe przysługiwałyby obywatelom w konkretnym wieku z odpowiednim stażem pracy. Kryteria mają różnić się w zależności od płci.

Projekt zakłada, że kobiety mogłyby otrzymać senioralne świadczenie w wieku co najmniej 55 lat, pod warunkiem, że przepracowały 35 lat. Natomiast mężczyźni ze stażem pracy 40 lat mogliby rozpocząć pobieranie emerytury w wieku 60 lat. Tym samym na zmianie przepisów skorzystaliby Polacy, którzy rozpoczęli aktywności zawodowe stosunkowo wcześnie.

Wysokość i szczegółowe zasady emerytury stażowej

Według inicjatorów regulacji emerytura stażowa nie mogłaby być niższa niż aktualne minimalne świadczenie senioralne, które obecnie wynosi 1200 zł brutto. Seniorzy otrzymują na rękę co najmniej 1025 zł.

Co więcej, do emerytury stażowej będzie można dorabiać bez ograniczeń. Projekt ustawy zakłada bowiem rezygnację z wyznaczania górnych limitów kwotowych, po przekroczeniu których ZUS pomniejsza lub zawiesza wypłatę świadczenia. Od grudnia 2020 r. limit zarobków wzrośnie do 3618,30 zł brutto. Wcześniejszy emeryt, który odnotuje wyższy dochód otrzymuje świadczenie pomniejszone. Natomiast po przekroczeniu drugiego progu - 6719,70 zł ZUS zawiesza wypłatę emerytury.

Czy nowe metody przyznawania świadczenia usprawnią polski system emerytalny?

Fakt donosi, że choć projekt ustawy jest już gotowy to wymaga dogłębnej analizy i szerokich konsultacji. - Obecnie zbierana jest napływająca korespondencja, w której podnoszone są uwagi i propozycje zawierające rozwiązania legislacyjne. Kancelaria pozostaje też w kontakcie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych - wyjawili urzędnicy współpracujący z prezydentem.

Przypomnijmy, że emerytury stażowe to jeden z autorskich pomysłów Andrzeja Dudy z kampanii wyborczej. Ostatecznie to od tempa prac w Kancelarii Prezydenta zależy, że projekt zmian w prawie trafi do Sejmu jeszcze w tym roku.

W przeciągu ostatnich 5 lat zdecydowanie zmienił się stosunek osób pracujących do obywateli pobierających emerytury. Liczba osób aktywnych zawodowo zmniejszyła się o 1,4 mln, a emerytów zwiększyła się o 1,3 mln.

Czy emerytury stażowe byłyby dobrym rozwiązaniem problemów, z którymi boryka się polski system? Choć słuszność docenienia długiego stażu pracy nie podlega dyskusji, to samo wcześniejsze przechodzenie na emerytury mogłoby jeszcze bardziej pogłębić dysproporcje między pracującymi a emerytami. Więcej o problemach z emeryturami stażowymi pisaliśmy >tutaj<.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunk&oacute;w międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka film&oacute;w Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problem&oacute;w w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >