Zdaniem Adama Glapińskiego, prezesa NBP pod względem PKB na głowę, Polskę oraz Francję nie dzieli wcale tak duża przepaść, jak wielu się wydaje.
Uważa on, że pod względem standardu życia ( PKB na głowę) nasz kraj będzie na tym poziomie co Francja już w 2030 roku, czyli za siedem lat.
Różnica między Polską, a naszymi sąsiadami z południa Europy – Włochami czy Hiszpanią , jest jeszcze mniejsza i ”pościg” za nimi, powinien zakończyć się znacznie szybciej.
Polska tylko 3 lata za Hiszpanią, 5 lat za Włochami
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się na początku roku (5 stycznia) prezes NBP Adam Glapiński mówił, że doścignięcie Hiszpanii w realnej sile nabywczej PKB na osobę to kwestia trzech lat, Włoch – pięciu.
Francję, kraj uważany za jeden z najbogatszych na świecie, zdaniem prezesa, Polska może dogonić już w 2030 roku.
Prezes NBP wspomniał, że „Polska dochodzi do 'pierwszego stołu', ale napotyka opór krajów, które w UE są najbogatsze, kraje te niechętnie wpuszczają na salony”.
Mówił o Polsce jako kraju dynamicznym, wygłodniałym po czasach komunizmu, kraju który ma wysokowydajną gospodarkę, kilkakrotnie szybciej rozwijającą się niż ich własne, najsilniejszą armię i tabuny wykształconych ludzi.
Jego zdaniem są to czynniki, które pozwolą w końcu zamknąć dzielącą nas już wcale nie tak dużą różnicę między naszymi państwami.
Pod względem tzw. siły nabywczej, PKB na głowę w Polsce na rok 2023 jest prognozowane na około $45 000. W 2022 wyniosło one w naszym kraju $42,500.
Wynik Włoch na 2021 rok to $45,902, Hiszpanii (2021r.) - $40,699.
Według tego samego wskaźnika, Francuzi w 2021 osiągnęli średni dochód na głowę w wysokości $50,541. W 2020 - $42,000.
Źródło danych – IMF(Międzynarodowy Fundusz Walutowy), World Bank.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capita