Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dożywotni dodatek do emerytury. Do wzięcia spore pieniądze, ale trzeba złożyć wniosek
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 07.05.2024 11:49

Dożywotni dodatek do emerytury. Do wzięcia spore pieniądze, ale trzeba złożyć wniosek

Pieniądze, starsze osoby
fot. Pixabay/jhenning, materiały własne

Od marca można ubiegać się o przyznanie dożywotniego dodatku do emerytury. Mowa o tak zwanym świadczeniu ratowniczym w kwocie 258 zł miesięcznie. Wnioski o przyznanie takiego dodatku można już składać, jednak przysługuje on tylko niektórym emerytom. 

Świadczenie ratownicze. Dożywotni dodatek do emerytury

Dodatek do emerytury w postaci świadczenia ratowniczego przyznawany jest dożywotnio. W kwocie 258 zł obowiązuje od marca tego roku. W skali roku to w sumie 3096 zł dodatku. O takie dofinansowanie mogą ubiegać się emeryci, którzy pracowali jako strażacy ochotnicy lub jako ratownicy górscy. Mężczyźni muszą wykazać 25 lat stażu oraz udowodnić udział w akcjach ratowniczych. Kobiety natomiast muszą wykazać 20 lat stażu i również udowodnić, że brały udział w takich akcjach. 

Tyle wyniesie 14.emerytura. Wiele osób może się rozczarować

Gdzie złożyć wniosek o dożywotni dodatek do emerytury

O dożywotni dodatek do emerytury w postaci świadczenia ratowniczego można postarać się poprzez złożenie wniosku. Należy to zrobić u komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej. By udowodnić udział w akcjach ratowniczych przed 31 grudnia 2011 trzeba złożyć pismo podpisane przynajmniej przez trzy osoby. Jak informuje Interia.pl, co najmniej jedna z nich musi mieć za sobą okres pełnienia funkcji publicznych, lub okres zatrudnienia w urzędzie obsługującym organ administracji rządowej w czasie, w którym osoba ubiegająca się o dodatek brała udział w akcjach ratowniczych.

14. emerytura

W obecnym roku emeryci w maju otrzymali już wyższe, objęte waloryzacją emerytury, do 25 kwietnia wypłacono też tak zwane ”trzynastki”. Rząd zapowiedział także dodatkową waloryzację emerytur, której konsekwencją będzie 14. emerytura. W 2024 roku wyniesie ona maksymalnie około 2650 zł brutto. Należy pamiętać, że świadczenie podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu. Wysokość świadczenia zależy od wysokości podstawowego świadczenia emerytalnego. Emerytury powiększonej o ”czternastkę” można się spodziewać w drugiej połowie roku, prawdopodobnie we wrześniu lub w październiku. Nie trzeba składać żadnych dodatkowych wniosków. 14. emerytura jest świadczeniem przyznawanym z urzędu. 

Źródło: Interia.pl, Goniec.pl