Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Dostałeś takiego SMS-a z gazowni? Lepiej go nie usuwaj
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 25.02.2024 16:13

Dostałeś takiego SMS-a z gazowni? Lepiej go nie usuwaj

gaz, palnik, kuchenka
Pixabay/stevepb/Firmbee

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) od czwartku, 22 lutego, kontaktuje się ze swoimi klientami przy pomocy wiadomości SMS. Chociaż może to budzić obawy, gazownia zapewnia, że komunikat jest jak najbardziej autentyczny. O co chodzi?

Kto dostanie SMS-y?

Polska Spółka Gazownictwa w oficjalnym komunikacie poinformowała, że komunikaty SMS trafią do odbiorców, u których "nie udało się dokonać odczytu rzeczywistego stanu licznika". Pod uwagę brany jest tutaj okres ostatnich 12 miesięcy. W pierwszej kolejności mają być to odbiorcy, którzy zostali zakwalifikowani do 3. i 4. grupy.

Kontrole stanu gazomierza odbywają się regularnie, czasem jednak dostęp do licznika jest utrudniony, np. z powodu nieobecności lokatora. W ostatnim czasie ruszyły również kontrole w sprawie świadectwa energetycznego.
 

ZUS wypłaci 1200 zł co miesiąc przez trzy lata. Mało kto o tym wie

Po co PSG wysyła SMS-y do klientów?

Co ważne, wiadomości wysyłane przez gazownie to nie tylko zwykłe upomnienie. W SMS-ie znajdziemy przypomnienie o odbytej kontroli, ale również wiadomość o możliwości przekazania stanu gazomierza przy pomocy maila, do którego powinniśmy załączyć fotografię, która potwierdzi zużycie gazu. 

W ten sposób otrzymamy także numer telefonu, na który powinniśmy zadzwonić w razie wątpliwości. Same kontrole natomiast ”gwarantują dokładne rozliczenia i podnoszą poziom bezpieczeństwa użytkowania gazu”, jak podkreśla PSG.

Jak wygląda wiadomość od PSG?

Jeśli otrzymaliśmy już wiadomość, ale wciąż mamy wątpliwości, czy jest to autentyczny SMS od Polskiej Spółki Gazownictwa, powinniśmy pamiętać, że wiadomości te nie zawierają żadnych linków, nie wiążą się też z żadnymi opłatami. Przykładowy SMS od PSG może wyglądać tak:

Z powodu braku dostępu do gazomierza nie wykonaliśmy odczytu rzeczywistego. W związku z tym prosimy o przesłanie do PSG stanu licznika wraz ze zdjęciem gazomierza potwierdzającym zużycie oraz adres punktu poboru na e-mail: [adres e-mail w domenie @psgaz.pl]. Dotyczy adresu: ……………… . W razie pytań prosimy o kontakt pod nr tel. 22 444 33 33. Niezależnie od wysyłanej wiadomości odczyty nadal są realizowane przez inkasentów zgodnie z planowanym harmonogramem.

Co ważne, w przypadku kontroli gazomierza, mamy obowiązek udostępnić gazomierz do odczytu. Klientów gazowni może zainteresować również wiadomość o możliwości odliczenia od opłat podatku VAT. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

źródło: o2.pl