Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Pukają do drzwi i pytają o jeden dokument. Ruszyły kontrole
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 22.02.2024 14:13

Pukają do drzwi i pytają o jeden dokument. Ruszyły kontrole

pukanie do drzwi
Biznesinfo

Posiadanie tzw. świadectwa energetycznego wymagane jest już od 28 kwietnia 2023 roku. Wiele osób jednak o nim nie pamięta lub nie wie, kiedy powinno je załatwić. A kontrola może stanąć w naszych drzwiach już wkrótce. Kto musi się na nią przygotować? Sprawdzamy, co mówią przepisy o kontrolach systemów grzewczych.

Świadectwo energetyczne — dlaczego go potrzebujesz?

Powód wprowadzenia konieczności posiadania dokumentu, jakim jest świadectwo charakterystyki energetycznej, tłumaczy na swojej stronie Ministerstwo Rozwoju i Technologii:

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku.

Takie działania mają m.in. związek z nieekologicznymi sposobami ogrzewania domów.

Celem wprowadzenia obowiązku sporządzania świadectw jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach - wyjaśniał dalej resort w oficjalnym komunikacie.

Obowiązek posiadania świadectwa energetycznego określa prawo europejskie.
 

Nowa akcja Biedronki ruszyła. Sieć rozdaje setki złotych

Świadectwo charakterystyki energetycznej — kto musi je mieć? Zapłacisz nawet 800 zł

Na szczęście nie wszyscy muszą przejmować się posiadaniem świadectwa energetycznego. Często jednak osoby, które są objęte przepisami, nawet o tym nie wiedzą. A trzeba pamiętać, że wystawienie tego dokumentu nie następuje automatycznie i swoje kosztuje. Zależnie od lokalizacji i powierzchni nieruchomości. Przeciętnie cena waha się od 500 zł do 800 zł.

O świadectwie energetycznym powinni pamiętać właściciele lokali mieszkalnych, wystawionych na sprzedaż lub wynajem, ale również wszyscy właściciele budynków wybudowanych po 2009 roku, niezależnie od przeznaczenia nieruchomości.

Co ważne, o uzyskanie dokumentu powinny postarać się również osoby, których lokale powstały przed 2009 rokiem, jednak przeznaczenie budynku zostało zmienione. Świadectwo energetyczne może być też ważną wskazówką dla osób, które chcą się przygotować na nadchodzące podwyżki cen. Dokument stanowi bowiem, jasną informację o tym, ile energii zużywamy w ciągu roku.
 

Kiedy spodziewać się kontroli?

Zła wiadomość dla właścicieli domów jest taka, że trudno przewidzieć, kiedy kontrolerzy zapukają do drzwi. Przepisy ws. kontroli systemów grzewczych mówią jednak, że kontrolerzy zjawią się nie rzadziej niż co 5 lat, ale też nie częściej niż co 2 lata. Częstotliwość kontroli zależy od rodzaju ogrzewania.

Jeśli w naszych drzwiach niespodziewanie stanie kontrola, istnieje też szansa, że wcale nie zapytają o świadectwo energetyczne. Może to być bowiem także kontrola ws. abonamentu RTV — te również ruszyły w ostatnim czasie. Jeśli jednak kontrolerzy zapytają nas o świadectwo energetyczne, bardzo ważne jest, by być na to przygotowanym. Lepiej załatwić je jak najszybciej lub zadbać o jego uaktualnienie.

źródło: radio zet