Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Dokumenty do wymiany. Kierowcy nie mają wyboru
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 23.10.2023 11:24

Dokumenty do wymiany. Kierowcy nie mają wyboru

Wnętrze samochodu
Iberion

Nadchodzą spore zmiany dla kierowców w zakresie dokumentów. Nowelizacje ustaw wprowadzone w ostatnich latach nie pozostawiają kierującym pojazdami jakiegokolwiek wyboru. Padł również ostateczny termin, który obowiązuje kierowców.

Zmiany w dokumentach

Ostatnia dekada to okres wielu drobnych zmian dotyczących dokumentów posiadanych przez kierowców. Jak wskazuje serwis biznes.interia.pl, najwięcej z nich dotyczyło praw jazdy wydawanych kierującym pojazdami.

Gdy jednak spojrzy się na ilość zmian zbiorczo, wtedy można zauważyć, iż dokonała się prawdziwa rewolucja. Zmianie uległy chociażby dane właściciela dokumentu, czy sam wygląd poprzez odświeżoną szatę graficzną.

Kierowcy nie mają wyboru

Jedną z najważniejszych zmian było wprowadzenie terminu ważności prawa jazdy. Portal biznes.interia.pl przypomina, że dokumenty wydane przed 18 marca 2013 roku nie miały terminu, do którego można było poświadczać nimi posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami. Od tego czasu dokumenty wydawane dla kategorii A, A1, A2, AM, B, B1, B+E i T są ważne jedynie przez 15 lat, zaś dla pozostałych - tylko przez 5 lat.

I chociaż stare prawa jazdy nie mają terminu ważności, to i tak trzeba będzie je wymienić - nawet, jeżeli kierowcom się ten fakt nie podoba, ponieważ nie ma innego wyboru. Decyzja w tej sprawie zapadła bowiem jakiś czas temu. Dodatkowo, jak zaznacza biznes.interia.pl, kierujący będą musieli zapłacić za wymianę prawa jazdy - 100 zł za nowy dokument, plus 50 gr w ramach opłaty ewidencyjnej.

Jest ostateczny termin

Znane są również terminy, kiedy możliwe będzie przeprowadzenie wymiany bezterminowego prawa jazdy na nowe. Portal biznes.interia.pl podaje, że cały proces ma wystartować w 2028 roku i potrwa 5 lat. Oznacza to, że ostatecznym terminem na otrzymanie nowego dokumentu poświadczającego uprawnienia do prowadzenia pojazdów jest 2033 rok.

Opłata za wyrobienie prawa jazdy może być jedyną, która będzie konieczna do poniesienia przez danego kierowcę. Problem polega jednak na tym, że nie wyklucza to konieczności uiszczenia kolejnych opłat przez kierującego. Według serwisu biznes.interia.pl, koszt badań lekarskich potrzebnych do wyrobienia dokumentu to 200 zł, zaś aktualne zdjęcie kierowcy może kosztować do 50 zł.