Dofinansowanie na wakacje nie tylko dla seniorów. Mogą dostać nawet 2,5 tys. zł dodatku

Osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji życiowej i materialnej mogą teraz skorzystać z dofinansowań do turnusów wakacyjnych oferowanych przez państwowe instytucje. Nie wszyscy wiedza, że istnieją fundusze, przeznaczone na wsparcie nie tylko turnusów sanatoryjnych dla seniorów. Również osoby młodsze mogą zakwalifikować się do aktualnych programów. Jaki jest ich zakres oraz warunki, które trzeba spełnić?
Nie tylko NFZ i ZUS. Polacy mogą skorzystać z dofinansowań do wakacyjnych turnusów
Dwutygodniowy pobyt w wybranym ośrodku wypoczynkowym lub uzdrowisku to nierzadko spory wydatek. W wyjątkowych sytuacjach państwo oferuje znaczące wsparcie finansowe, a z dodatków na tak zwane „wczasy pod gruszą” mogą skorzystać nie tylko beneficjenci pomocy organizowanej przez ZUS, KRUS, NFZ. Sezon wakacyjny to dobry moment, aby skorzystać z programów innej instytucji finansowanej z funduszu celowego.
Wbrew obiegowej opinii, program nie jest zarezerwowany wyłącznie dla seniorów — korzystać mogą dzieci, młodzież i dorośli w różnym wieku, spełniający określone kryteria zdrowotne i dochodowe. Ponadto, w przeciwieństwie do pobytów sanatoryjnych, obowiązują tutaj bardziej elastyczne zasady dotyczące wyboru miejsca turnusu oraz terminu. Jak starać się o specjalny dodatek i po spełnieniu jakich warunków im przysługuje?

Dofinansowanie na turnus rehabilitacyjny w 2025 roku
W okresie wakacji wiele osób potrzebuje wytchnienia od zmartwień i codziennych obowiązków, połączonego z rehabilitacją. Pobyt w komfortowym ośrodku oraz zagwarantowana specjalistyczna opieka medyczna wiążą się niestety ze sporymi wydatkami, ale jest rozwiązanie, a to dzięki wsparciu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Turnusy rehabilitacyjne to zorganizowane formy wypoczynku, których celem jest poprawa kondycji fizycznej i psychicznej uczestników, ale także ich aktywizacja społeczna. Trwają minimum 14 dni i odbywają się w grupach liczących co najmniej 20 osób o podobnych potrzebach rehabilitacyjnych. W przeciwieństwie do leczenia sanatoryjnego oferowanego przez NFZ nacisk kładziony jest nie tylko na aspekt medyczny, ale również na integrację, rozwój osobisty i uczestnictwo w zajęciach grupowych.

Każdy turnus ma określony program, dostosowany do rodzaju niepełnosprawności uczestników, i realizowany jest przez wykwalifikowaną kadrę specjalistów — fizjoterapeutów, psychologów, terapeutów zajęciowych i innych.
Z dofinansowania PFRON mogą skorzystać osoby, które:
- posiadają orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o całkowitej/ częściowej niezdolności do pracy;
- spełniają kryterium dochodowe: przeciętny miesięczny dochód w rodzinie nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia na osobę (lub 65 proc. w przypadku osoby samotnej).
W przypadku przekroczenia progów dochodowych dofinansowanie zostaje odpowiednio pomniejszone. Istnieje jednak możliwość uzyskania pełnej kwoty mimo przekroczenia limitu, np. w sytuacji trudnej materialnie lub losowo. Wysokość wsparcia finansowego zależy od stopnia niepełnosprawności i sytuacji życiowej. W wyjątkowych przypadkach dofinansowanie może zostać zwiększone nawet do 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie oznacza to kwotę rzędu 2,5 tys. zł brutto, w zależności od aktualnej średniej krajowej. Co ważne, wsparcie może objąć także opiekuna osoby niepełnosprawnej, jeżeli lekarz uzasadni konieczność jego obecności.
Jak ubiegać się o dofinansowanie na turnus rehabilitacyjny?
Wysokość dofinansowania z PFRON do uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych jest zróżnicowana i zależy przede wszystkim od stopnia niepełnosprawności uczestnika oraz jego sytuacji życiowej. Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, a także dzieci do 16. roku życia i młodzież do 24. roku życia ucząca się i niepracująca mogą otrzymać wsparcie w wysokości 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W przypadku osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności dofinansowanie wynosi 27 proc., natomiast dla osób z lekkim stopniem — 25 proc. Dla opiekunów osób niepełnosprawnych przewidziano dofinansowanie na poziomie 20 proc. średniej krajowej. Taka sama stawka obowiązuje również w przypadku osób niepełnosprawnych zatrudnionych w zakładach pracy chronionej. Wysokość wsparcia ustalana jest każdorazowo przez PCPR, a kwota nie może przekraczać faktycznego kosztu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym.
Wniosek o dofinansowanie należy złożyć do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR), zgodnie z miejscem zamieszkania. Wymagane dokumenty to:
- wniosek o dofinansowanie udziału w turnusie;
- skierowanie od lekarza prowadzącego;
- kopia orzeczenia o niepełnosprawności;
- oświadczenie o dochodach i liczbie osób w gospodarstwie domowym.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) rozpatruje złożony wniosek o dofinansowanie w ciągu 30 dni, licząc od momentu dostarczenia kompletu wymaganych dokumentów. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji osoba niepełnosprawna samodzielnie wybiera miejsce i organizatora turnusu rehabilitacyjnego. Ma na to 30 dni od chwili otrzymania informacji o przyznanym wsparciu, jednak nie później niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem turnusu.
Osoba zainteresowana udziałem w turnusie może dokonać wyboru placówki i organizatora samodzielnie, kierując się swoimi potrzebami zdrowotnymi wynikającymi z rodzaju niepełnosprawności. W tym celu może skorzystać z pomocy pracowników PCPR lub wyszukać odpowiedni turnus w elektronicznej bazie dostępnej na Portalu Informacyjno-Usługowym EMPATIA (empatia.mpips.gov.pl).
Dofinansowanie udziału w turnusach rehabilitacyjnych to nie tylko szansa na wypoczynek, ale także realne wsparcie w poprawie zdrowia i jakości życia. Dzięki programowi PFRON z rehabilitacyjnych „wakacji” mogą skorzystać nie tylko seniorzy, lecz wszystkie osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności — dzieci, młodzież i dorośli, którzy chcą zwiększyć swoją sprawność i aktywność społeczną.





































