Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe 1300 zł nawet przez 3 lata. O tym świadczeniu wielu zapomina
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 13.03.2024 11:55

Dodatkowe 1300 zł nawet przez 3 lata. O tym świadczeniu wielu zapomina

pieniądze
Fot. redakcja BiznesInfo

Marcowa waloryzacja dotknęła wszystkich świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, które wzrosły o 12,12 proc. W rezultacie niektóre osoby mogą liczyć teraz na dodatkowe ponad 1300 złotych miesięcznie. Chodzi jednak tylko o tych, którzy wciąż pozostają aktywni zawodowo, ale znaleźli się w szczególnej sytuacji. O tym wsparciu warto wiedzieć, zwłaszcza, że pieniądze można otrzymywać nawet przez 3 lata.

Tym osobom ZUS wypłaci rentę szkoleniową

Dodatkowe nawet 1335 zł miesięcznie na codzienne wydatki? Chyba nikt z nas nie pogardziłby takim wsparciem z ZUS-u. Tymczasem niektórzy uprzywilejowani wciąż nie zdają sobie sprawy z tego, że mogliby otrzymywać rentę szkoleniową. 

Należy się ona tym osobom aktywnym zawodowo, które utraciły zdolność do wykonywania dotychczasowego zawodu i pragną dokonać przekwalifikowania się.

Oczywiście, co warto zaznaczyć, jak w przypadku każdego świadczenia z ZUS, również i w tym konieczne jest dokładne udokumentowanie stanu faktycznego, tak, aby organ miał podstawę do wypłaty pieniędzy akurat nam. 

Celowość przekwalifikowania mogą potwierdzić tylko lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS. To ich ocenie podlegają m.in. nasza sprawność fizyczna, predyspozycje psychiczne i motywacja do nauki nowego zawodu.

Czas tylko do 15 marca. Wielu Polaków zapłaci blisko 500 zł

Ile wynosi renta szkoleniowa?

Ile wynosi renta szkoleniowa? Jak już wspomniano, od marca br. jej wysokość wzrosła. Renta szkoleniowa to równowartość 75 proc. podstawy wymiaru renty. Kwota nie może być jednak niższa niż najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy, tj. 1335,72 zł.

ZOBACZ: ZUS może wstrzymać wypłatę renty. Nowy limit już obowiązuje

Od tej zasady są jednak wyjątki, bowiem w przypadku osób, których niezdolność do wykonywania dotychczasowej pracy wyniknęła w efekcie wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, wysokość renty szkoleniowej oblicza się inaczej. W takiej sytuacji ZUS pobiera pieniądze z funduszu wypadkowego i przelewa na konto beneficjenta 100 proc. podstawy wymiaru renty.

Dodatkowe pieniądze z ZUS nawet przez 3 lata

Otrzymywanie renty szkoleniowej nie jest możliwe bez złożenia wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Najłatwiej zrobić to w oddziale ZUS, wysłać taki wniosek pocztą albo załatwić formalności za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE).

Co jeszcze istotne, po rentę szkoleniową trzeba wystąpić przed przejściem na rentę, "nie później niż na 30 dni przed ustaniem prawa do zasiłków chorobowych lub świadczeń rehabilitacyjnych lub wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy".

Po pozytywnym rozpatrzeniu naszego wniosku, ZUS kieruje nas do powiatowego urzędu pracy celem zapisania na odpowiedni kurs. Zazwyczaj renta szkoleniowa należy się tylko przez 6 miesięcy, jednak w szczególnych przypadkach starosta może przedłużyć ten okres do nawet 36 miesięcy. Świadczenia nie można łączyć z wykonywaniem jakiejkolwiek pracy.

Źródło: Interia Biznes