Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ile będzie wynosiła renta wdowia? Seniorzy dostaną duże pieniądze
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 12.03.2024 13:20

Ile będzie wynosiła renta wdowia? Seniorzy dostaną duże pieniądze

Seniorka, pieniądze
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Wprowadzenie renty wdowiej było jednym z sztandarowych postulatów wyborczych Lewicy. Świadczenie ma być o wiele bardziej korzystne dla wdów i wdowców, niż to, które otrzymują aktualnie. Na jakie kwoty będą mogli liczyć seniorzy w ramach tego wsparcia? Przedstawiamy szczegóły.

Dla kogo renta wdowia?

Renta wdowia to świadczenie zaproponowane przez Lewicę przed wyborami parlamentarnymi. Pieniądze mają być wsparciem dla seniorów, którzy stracili swojego małżonka. Śmierć ukochanej osoby wpływa negatywnie nie tylko na ich samopoczucie, ale także na sytuację finansową. Z reguły trudną sytuację mają szczególnie kobiety, które statystycznie otrzymują niższe wypłaty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także: Banalnie prosty sposób na oszczędzanie. Seniorzy powinni to wiedzieć

Lech Wałęsa ujawnił, jaką ma emeryturę. Nie jest z niej zadowolony

Powstała strona internetowa poświęcona rencie wdowiej

Warto przypomnieć, że według obecnie panujących zasad, wdowa lub wdowiec mają prawo wyboru - albo zachowują swoją emeryturę, albo z niej rezygnują i zaczynają pobierać rentę rodzinną, która wynosi 85 proc. świadczenia zmarłego małżonka. Propozycja Lewicy zakłada natomiast następujący wybór: swoja emerytura i 50 proc. renty po współmałżonku lub renta po zmarłym i 50 połowa swojego świadczenia. Okazuje się, że powstała specjalna strona internetowa poświęcona rencie wdowiej. Możemy na niej znaleźć przykładowe wyliczenia świadczeń.

Ile będzie wynosiła renta wdowia? Są konkretne wyliczenia

Na stronie internetowej dotyczącej renty wdowiej widnieje kilka przykładów wyliczeń świadczenia po zmianach. Pierwszy z nich dotyczy pana Mirosława, który pobiera emeryturę policyjną w wysokości 4000 zł brutto. Jego żona, pani Ewa to emerytowana nauczycielka, która otrzymuje z ZUS-u 2000 zł brutto. W przypadku śmierci męża, pani Ewa aktualnie otrzymałaby 3400 zł brutto, a zgodnie z ustawą o rencie wdowiej - 4400 zł brutto.

Kolejny przykład przedstawia panią Katarzynę, która otrzymuje emeryturę w wysokości 5000 zł brutto i pana Pawła z świadczeniem na poziomie 3500 zł brutto. W przypadku śmierci pana Pawła, jego żona nie otrzyma po nim renty, bo byłaby ona niższa niż jej własna emerytura. Jeśli natomiast renta wdowia weszłaby w życie, to wówczas pani Katarzyna zyskałaby 6487,5 zł brutto.