Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > To koniec zerowego VAT-u na żywność. Ceny pójdą w górę
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 12.03.2024 10:19

To koniec zerowego VAT-u na żywność. Ceny pójdą w górę

Sklep spożywczy
Fot. materiały własne

Ministerstwo Finansów właśnie poinformowało, że zerowy VAT na żywność nie zostanie przedłużony. W praktyce oznacza to, że stawki powrócą do stanu, który obowiązywał przed wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej. Ceny żywności pójdą w górę. 

Wprowadzenie zerowego VAT-u na żywność

Zerowa stawka VAT na żywność weszła w życie na początku lutego 2022 r. Takie rozwiązanie było sporą ulgą dla Polaków w czasach szalejącej inflacji. Utrzymywanie tej tarczy antyinflacyjnej było dla budżetu państwa ogromnym obciążeniem, więc można było się spodziewać, że wkrótce stawki wrócą do swojej dawnej wysokości. Kwestia przedłużenia zerowego VAT-u była częstym tematem dyskusji, a we wtorek, 12 marca Ministerstwo Finansów poinformowało o podjęciu ostatecznej decyzji w tej sprawie. 

Zobacz także: Kultowa marka w tarapatach. Sieć zamyka dziesiątki sklepów

Waloryzacja emerytur. Ważne wieści dla seniorów, ZUS wypłaca więcej

Zerowy VAT na żywność nie zostanie przedłużony

Ministerstwo Finansów wydało specjalny komunikat, w którym oficjalnie poinformowano, że zerowa stawka VAT na żywność będzie obowiązywała tylko do końca marca bieżącego roku. Resort przypomina, że to rozwiązanie zostało wprowadzone ze względu na wysoki poziom inflacji w styczniu 2022 r. Jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, aktualnie możemy zaobserwować duży spadek inflacji, co przyczyniło się do podjęcia decyzji o wycofaniu zerowego VAT-u na żywność.

Ceny żywności poszybują w górę

 Kilka dni temu, premier Donald Tusk wspomniał, że jest zwolennikiem powrotu do pierwotnej stawki VAT. Dodał również, że rząd będzie obserwował to, co się będzie działo po podjęciu takich działań i 0 proc. VAT może wrócić w każdej chwili.

Tarcza antyinflacyjna związana z cenami produktów spożywczych przestanie obowiązywać już 1 kwietnia 2024 r. Decyzja o wycofaniu zerowego VAT-u na żywność oznacza powrót do 5-procentowej stawki. Jak podaje “Radio Zet”, dla Polaków będzie to oznaczało, że na zakupy wydadzą około 3 mld złotych więcej.