Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Polacy ruszyli po nowe świadczenie z ZUS. "Zatrzęsienie wniosków"
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 13.03.2024 11:24

Polacy ruszyli po nowe świadczenie z ZUS. "Zatrzęsienie wniosków"

pieniądze koperta
Fot. East News/ARKADIUSZ ZIOLEK

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się nowe świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wypłacane od stycznia br. Jak przekazał wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, do WZON-ów wpłynęło już ponad 150 tys. wniosków o finansowe wsparcie. Właśnie dlatego resort podjął decyzję o nowelizacji przepisów tak, aby usprawnić działanie systemu. Jednym z wyzwań, z jakimi wciąż mierzą się instytucje państwowe, jest składanie przez zainteresowanych dokumentów papierowych, zamiast korzystania z drogi elektronicznej.

Ogromne zainteresowanie nowym świadczeniem ZUS

Choć świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami można otrzymywać dopiero od 1 stycznia 2024 r., zainteresowanie nim już można określić jako ogromne. Większość osób doskonale zdaje sobie sprawę z istnienia tej formy finansowej pomocy i wie, jak się o nią ubiegać, mimo tego, są i tacy, dla których przebrnięcie przez biurokratyczne procedury wciąż jest problemem.

Przypomnijmy zatem, że aby dostać świadczenie wspierające, pierwsze kroki skierować powinniśmy do wojewódzkiego zespołu ds. orzecznictwa (WZON) po to, by ten mógł określić potrzeby zainteresowanej osoby. Po uzyskaniu decyzji z kolei należy udać się do ZUS i tam złożyć właściwy wniosek.

Wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń zdradził w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że na taki ruch zdecydowało się już 150 tys. osób. Właśnie dlatego przepisy mają zostać wkrótce tak znowelizowane, by system sprostał potrzebom i był jak najbardziej drożny.

Czas tylko do 15 marca. Wielu Polaków zapłaci blisko 500 zł

Przepisy ws. świadczenia wspierającego będą znowelizowane

Wiceminister Krasoń uspokaja potencjalnych beneficjentów, że liczba punktów, jakie mogą otrzymać w ramach kwalifikacji, jest dużo wyższa, niż wielu się obawia. Na dowód przywołuje statystyki, zgodnie z którymi proces określenia potrzeby wsparcia przeszło już ponad 3 tys. osób i blisko połowa z nich otrzymała co najmniej 80 pkt.

ZOBACZ: Nadchodzą zmiany w L4. Pracodawcy odetchną z ulgą

Niemniej jednak, duża liczba złożonych wniosków wymusiła na MRPiPS decyzję o konieczności zmian w regulacjach, które konstruował jeszcze poprzedni rząd. 

Nowe kierownictwo resortu zapewnia, iż stawia na szkolenie kadry orzeczniczej, bo dostrzega potrzeby obywateli i pragnie zwiększyć jej potencjał. W ciągu niespełna czterech miesięcy liczba orzeczników zwiększyła się z 600 do 1100.

Wnioski składajmy drogą elektroniczną

Pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami zauważa także, że bardzo ważne jest, by osoby pragnące otrzymać wsparcie, składały swoje wnioski drogą elektroniczną.

Dużym problemem jest to, że blisko 80 procent osób składa wnioski papierowe. Niestety urzędnik musi i tak skopiować go na wersję elektroniczną. Wydłuża to cały proces. Mam więc apel do osób, które chcą wnioskować o przeskalowanie, aby robiły to przez portal Emp@tia - wezwał.

Świadczenie wspierające jest wprowadzane w trzech etapach. Osoby z 87-100 pkt. mogą ubiegać się o nie od 2024 r., osoby z 78-86 pkt. - od 2025 r., a osoby z 70-77 pkt. - od 2026 r. Jego wysokość wynosi od 40 do 220 proc. aktualnej wysokości renty socjalnej (obecnie 1780,96 zł).

Źródło: PAP, Radio ZET