Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowy wiek emerytalny dla wielu Polaków już obowiązuje. Kto skorzysta?
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 13.03.2024 09:41

Nowy wiek emerytalny dla wielu Polaków już obowiązuje. Kto skorzysta?

spacer ludzie
Fot. Pixabay/pasja1000

Od ponad dwóch miesięcy w Polsce obowiązują znowelizowane przepisy dotyczące przyznawania emerytur pomostowych. Dzięki zmianom prawo do takich świadczeń może przysługiwać większej liczbie osób, które spełniają określone kryteria. Kto może więc skorzystać z tzw. “pomostówki”? I czym jest nowy wiek emerytalny? Wyjaśniamy.

Dla kogo emerytury pomostowe?

Dzięki podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę w sierpniu 2023 r. nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych, więcej osób zyskało możliwość skorzystania z takiego świadczenia.

Oczywiście, nadal na “pomostówki” mogą liczyć tylko ci, pracujący w warunkach szkodliwych dla zdrowia, jednak od 1 stycznia emeryci nie muszą udowadniać już rozpoczęcia wykonywania pracy przed 31 grudnia 1998 r.

Jak informuje ZUS, obecne przepisy pozwalają na skorzystanie z wcześniejszej emerytury pracownikowi, który spełnia następujące warunki: 

  • urodził się po 31 grudnia 1948 r.,
  • wykonywał prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez co najmniej 15 lat,
  • osiągnął wiek co najmniej 55 lat – w przypadku kobiet lub co najmniej 60 lat – w przypadku mężczyzn,
  • ma staż ubezpieczeniowy (okresy składkowe i nieskładkowe) wynoszący co najmniej 20 lat – w przypadku kobiet lub co najmniej 25 lat – w przypadku mężczyzn,
  • przed 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze, które zostały określone w ustawie o emeryturach pomostowych (przepisy stosowane od 1 stycznia 2009 roku, z ustawy o emeryturach pomostowych) lub w ustawie emerytalnej (przepisy stosowane przed 1 stycznia 2009 r. z ustawy emerytalnej), co najmniej przez 1 dzień.
  • po 31 grudnia 2008 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (z ustawy o emeryturach pomostowych) co najmniej przez 1 dzień.
Czas tylko do 15 marca. Wielu Polaków zapłaci blisko 500 zł

Emerytury pomostowe. Od reguły są wyjątki

ZUS zaznacza jednocześnie, że prawo do emerytury pomostowej może przysługiwać także takiej osobie, która nie wykonywała po 31 grudnia 2008 r. pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, jeżeli na dzień 1 stycznia 2009 r. miała wymagany okres 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz spełnia pozostałe warunki.

W niektórych przypadkach o przyznaniu “pomostówki” decydować może też stan zdrowia potencjalnego beneficjenta.

ZOBACZ: Jak długo przysługuje renta wdowia? Sporo się zmieni

Jeśli chodzi o wymóg pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, dotyczy on wszystkich osób, które m.in. wykonywały prace pod ziemią, na wodzie i pod wodą, w powietrzu w warunkach gorącego i zimnego mikroklimatu, wykonywały bardzo ciężkie prace fizyczne, pracowały na statkach powietrznych itp.

Nowy wiek emerytalny

Kwota emerytury pomostowej nie może być niższa od kwoty kwoty minimalnej emerytury, która od marca 2024 r. wynosi 1780,96 zł brutto. Aby pobierać tego typu świadczenie, konieczne jest uzyskanie odpowiedniego orzeczenia.

ZUS szacuje, że liczba osób, które po zmianie przepisów, będą mogły przejść na emeryturę pomostową wyniesie w 2024 r. 7,3 tys. osób, w 2029 r. - 4 tys. osób, a w 2033 r. - 4,8 tys. osób.

Po zniesieniu wygasającego charakteru świadczenia możliwość do nabycia prawa do emerytury pomostowej zaczęła przysługiwać osobom znacznie młodszym niż osoby korzystające z tego świadczenia przed 2024 r. Nazywane jest to nowym wiekiem emerytalnym.

Źródło: ZUS