Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe 1000 zł na każde dziecko. Wystarczy spełnić kilka warunków
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 06.03.2024 19:37

Dodatkowe 1000 zł na każde dziecko. Wystarczy spełnić kilka warunków

pieniądze
fot. materiały własne

Wielka szansa na ekstra pieniądze na dziecko. Choć wielu z nas już dawno zdążyło zapomnieć o becikowym, świadczenie wciąż jest wypłacane, wystarczy tylko się o nie upomnieć. Wynosząca 1000 zł zapomoga może znacznie pomóc w podreperowaniu budżetu i to nie tylko w przypadku rodziców noworodków. Jakie są więc wymagania? I w jaki sposób wnioskować o pieniądze? Wyjaśniamy.

Becikowe niesłusznie odeszło w zapomnienie

W czasach, gdy na konta wielu rodzin trafia co miesiąc 800 plus, świadczenia takie, jak chociażby becikowe, odeszły w zapomnienie. Tymczasem zupełnie niepotrzebnie, bowiem 1000 złotych na dziecko wciąż należy się wyżej wymienionym i to wcale nie tylko świeżo po przyjściu potomka na świat, ale także i długo po porodzie.

Co prawda, ma ono tę wadę, że wypłacane jest tylko jednorazowo, za to może trafić i do rodziców biologicznych, i do opiekunów prawnych czy też faktycznych. Warto więc wiedzieć, jak ubiegać się o pieniądze i jakie konkretnie warunki trzeba spełnić. W tym artykule wyjaśniamy wszystko po kolei.

Wielka wygrana w zdrapce. Wydał 5 złotych i zgarnął fortunę

Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać becikowe?

Aby dostać becikowe, przede wszystkim nie możemy przekroczyć z góry założonego progu dochodowego, który wynosi 1922 zł na członka rodziny. Poza tym, jeśli o zapomogę ubiegają się biologiczni rodzice dziecka, matka musi udowodnić, że pozostawała pod opieką lekarza przynajmniej od 10 tygodnia trwania ciąży.

ZOBACZ: Dodatkowe pieniądze dla rodziców. Wiadomo, komu się należą

Jeśli chodzi o samotnych rodziców, ci dostaną 1000 zł tylko wówczas, gdy zostały ustalone alimenty od drugiego rodzica. Wyjątkiem jest sytuacja, w której drugi z rodziców nie żyje, ojciec jest nieznany, sąd oddalił powództwo o ustalenie alimentów lub zobowiązał tylko jednego rodzica do utrzymywania dziecka albo sprawowana jest opieka naprzemienna.

1000 zł nie tylko na noworodki

Wniosek o wypłatę becikowego dostępny jest zarówno w sieci, jak i w siedzibie właściwego dla nas urzędu gminy i to tam zazwyczaj się go składa. Po świadczenie zgłosić możemy się jednak także do ośrodka pomocy społecznej.

Co dla wielu osób dość zaskakujące, zapomoga należy się na każde dziecko aż do 18. roku życia, ale tylko, gdy wyrobimy się z formalnościami w sztywno określonym terminie. Przykładowo, od porodu biologiczni rodzice mają 12 miesięcy, by zgłosić się po pieniądze. Jeżeli zaś 1000 zł chcą dostać opiekunowie prawni, faktyczni lub rodzice adopcyjni, ci mają 12 miesięcy od momentu przysposobienia dziecka. Ważne natomiast, by adoptowany nie był pełnoletni, bo to okoliczność ostatecznie dyskwalifikująca.

Od złożenia wniosku, na rozpatrzenie trzeba czekać ok. 1 miesiąca, ale maksymalny dopuszczalny termin to nawet 2 miesiące, jeżeli sprawa jest skomplikowana. Zapomogę można otrzymać przelewem lub fizycznie w kopercie od listonosza.

Źródło: Interia