Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Czas tylko do 25 maja. Później mogą zmniejszyć emeryturę
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 20.05.2024 22:30

Czas tylko do 25 maja. Później mogą zmniejszyć emeryturę

senior ręce
Fot. Pixabay/stevepb

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo niektórych emerytów czeka niemiłe zaskoczenie. Na nieuczciwe osoby czeka kara w postaci zmniejszenia emerytury. Dotyczy to tych osób, które nie płacą abonamentu RTV. Przypomnijmy, że czas na uiszczenie opłaty mija już 25 maja.

Kara za niepłacenie abonamentu RTV

W sobotę 25 maja mija termin na zapłacenie abonamentu RTV. Jego egzekwowania zajmuje się Poczta Polska, której kontrolerzy raz na jakiś czas sprawdzają, czy w naszych domach nie znajdują się niezarejestrowane odbiorniki. Jeśli w przeszłości powiadomiliśmy o zakupie telewizora czy radia, a teraz przestaliśmy za nie płacić, Poczta Polska bez wizyty u nas może nałożyć odpowiednią karę. Jak się okazuje, ta może być wyjątkowo dotkliwa – seniorzy mogą stracić część emerytury.

Polacy masowo się ich pozbywają. Średnia cena to ponad 80 tys. zł

Kara dla emerytów. Zmniejszają świadczenie, jeśli nie zapłacisz do 25 maja

Abonament RTV dotyczy radia, telewizora, lub jednego i drugiego do 25. dnia każdego miesiąca. W 2024 roku jego stawka wynosi: 27,30 zł miesięcznie za telewizor lub telewizor i radio, bądź 8,70 zł miesięcznie za radio.

ZOBACZ: Nawet 620 zł co miesiąc bez względu na wiek. ZUS wypłaci pieniądze, decyzja w 30 dni

Jeśli nie płacimy abonamentu RTV za wcześniej zarejestrowany odbiornik, znajdziemy się w rejestrze dłużników Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej. Wówczas powinniśmy otrzymać pismo z wezwaniem do uiszczenia opłaty. Czas na to mija po upływie 7 dni od trzymania dokumentu. Po tym czasie nasza sprawa może trafić w ręce urzędu skarbowego. Wtedy sytuacja zrobi się naprawdę nieciekawa.

Zmniejszenie emerytury za karę

Jeśli senior doprowadzi do zadłużenia abonamentowego, jego emerytura może zostać zmniejszona przez urząd skarbowy. Potrącona kwota będzie równoważna z zaległymi opłatami, a świadczenie będzie mniejsze do czasu, aż nasz rachunek nie zostanie pokryty. Skarbówka jest upoważniona do ściągania zadłużenia tego typu z: rachunku bankowego, nadpłaty podatku, emerytury, pensji, lub za pośrednictwem komornika.

ZOBACZ: Bank PKO BP apeluje do klientów. “Nie zgadzaj się”

Warto pamiętać, że nie każdy senior musi płacić za abonament RTV. Zwolnione z opłat są:

  • osoby do 75. roku życia,
  • osoby zaliczane do I grupy inwalidzkiej,
  • osoby będące inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby po 60. roku życia z emeryturą, która nie przekracza 50 proc. średniego wynagrodzenia.

Źródło: biznes.interia.pl