biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nie zapłaciłeś abonamentu RTV? Po 25 maja grozi ci surowa kara
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 19.05.2024 13:17

Nie zapłaciłeś abonamentu RTV? Po 25 maja grozi ci surowa kara

pilot
Fot. Pixabay.com

Obowiązek uiszczenia należności za abonament radiowo-telewizyjny należy uregulować do 25. dnia miesiąca. Ci, którzy decydują się nie płacić, muszą liczyć się z tym, że środki na ich kontach mogą zostać zajęte. Zaległości, jakie w każdym kwartale ściąga od zalegających z opłatami Urząd Skarbowy sięgają milionów złotych. 

Poczta sprawdza nasze odbiorniki

Pracownicy Poczty Polskiej sprawdzają, czy posiadamy w domach odbiorniki zdolne do odbioru sygnału radiowo-telewizyjnego (warto jednak zaznaczyć, że nie ma obowiązku wpuszczania ich do domu). Jeśli taki odbiornik jest w naszym posiadaniu, zobowiązani jesteśmy płacić abonament. Portal ”Business Insider” informuje, że mimo, iż w kraju działa jedynie kilkudziesięciu zatrudnionych przez Pocztę kontrolerów, to mają oni zadowalające wyniki, a ich praca przynosi skutek. Jedynie w pierwszym kwartale bieżącego roku wszczęto 5 233 postępowania egzekucyjne. W sumie Urzędy Skarbowe ściągnęły prawie 6 milionów złotych zaległych opłat za abonament radiowo-telewizyjny.

W 2022 roku opłaty za posiadanie odbiorników zdolnych odbierać sygnał radiowo-telewizyjny uiszczało zaledwie 828 tys. osób w całym kraju. Stanowi to niewiele ponad jedną trzecią osób, które powinny były płacić abonament. Od czasu do czasu w przestrzeni publicznej pojawiają się pomysły, by ostatecznie zrezygnować z abonamentu i zastąpić go czymś innym, na przykład opłatą audiowizualną. Jak dotąd, na pomysłach się kończy. 

Czas do 25 maja

Każdy posiadacz odbiornika zdolnego do odbioru sygnału radiowo-telewizyjnego opłatę za abonament RTV musi wnieść do 25. dnia każdego miesiąca, warto jednak pamiętać, że można go opłacać z góry za wybrany wcześniej okres. Gdy urzędnicy wykryją dług, najpierw przyślą upomnienie – mamy wtedy 7 dni na jego uregulowanie. Jeśli nawet wówczas nie zapłacimy, dług może zostać ściągnięty bezpośrednio z naszego konta bankowego lub potrącony z pensji, renty czy emerytury. 

Kary za niepłacenie

W przyszłym roku abonament radiowo-telewizyjny będzie obowiązywał w dalszym stopniu, a jego wysokość nie ulegnie zmianie. Oznacza to opłatę w wysokości 8,70 zł miesięcznie za radio i 27,30 zł miesięcznie za telewizor. Warto przypomnieć, że płacenie np. za telewizję kablową nie zwalnia z obowiązku opłacania abonamentu. Kara za zaleganie z opłatami może wynosi trzydziestokrotność stawki abonamentu. Abonamentu RTV nie muszą opłacać osoby po 75 roku życia oraz emeryci po 60 roku życia, których emerytura nie przekracza połowy średniego wynagrodzenia miesięcznego. Z opłat zwolnieni są również weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi oraz osoby zaliczane do pierwszej grupy inwalidzkiej. 

 

Źródło: Business Insider, O2

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: