Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nie zapłaciłeś abonamentu RTV? Po 25 maja grozi ci surowa kara
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 19.05.2024 13:17

Nie zapłaciłeś abonamentu RTV? Po 25 maja grozi ci surowa kara

pilot
Fot. Pixabay.com

Obowiązek uiszczenia należności za abonament radiowo-telewizyjny należy uregulować do 25. dnia miesiąca. Ci, którzy decydują się nie płacić, muszą liczyć się z tym, że środki na ich kontach mogą zostać zajęte. Zaległości, jakie w każdym kwartale ściąga od zalegających z opłatami Urząd Skarbowy sięgają milionów złotych. 

Poczta sprawdza nasze odbiorniki

Pracownicy Poczty Polskiej sprawdzają, czy posiadamy w domach odbiorniki zdolne do odbioru sygnału radiowo-telewizyjnego (warto jednak zaznaczyć, że nie ma obowiązku wpuszczania ich do domu). Jeśli taki odbiornik jest w naszym posiadaniu, zobowiązani jesteśmy płacić abonament. Portal ”Business Insider” informuje, że mimo, iż w kraju działa jedynie kilkudziesięciu zatrudnionych przez Pocztę kontrolerów, to mają oni zadowalające wyniki, a ich praca przynosi skutek. Jedynie w pierwszym kwartale bieżącego roku wszczęto 5 233 postępowania egzekucyjne. W sumie Urzędy Skarbowe ściągnęły prawie 6 milionów złotych zaległych opłat za abonament radiowo-telewizyjny.

W 2022 roku opłaty za posiadanie odbiorników zdolnych odbierać sygnał radiowo-telewizyjny uiszczało zaledwie 828 tys. osób w całym kraju. Stanowi to niewiele ponad jedną trzecią osób, które powinny były płacić abonament. Od czasu do czasu w przestrzeni publicznej pojawiają się pomysły, by ostatecznie zrezygnować z abonamentu i zastąpić go czymś innym, na przykład opłatą audiowizualną. Jak dotąd, na pomysłach się kończy. 

Waloryzacja emerytur 2025. Ile dostaną emeryci?

Czas do 25 maja

Każdy posiadacz odbiornika zdolnego do odbioru sygnału radiowo-telewizyjnego opłatę za abonament RTV musi wnieść do 25. dnia każdego miesiąca, warto jednak pamiętać, że można go opłacać z góry za wybrany wcześniej okres. Gdy urzędnicy wykryją dług, najpierw przyślą upomnienie – mamy wtedy 7 dni na jego uregulowanie. Jeśli nawet wówczas nie zapłacimy, dług może zostać ściągnięty bezpośrednio z naszego konta bankowego lub potrącony z pensji, renty czy emerytury. 

Kary za niepłacenie

W przyszłym roku abonament radiowo-telewizyjny będzie obowiązywał w dalszym stopniu, a jego wysokość nie ulegnie zmianie. Oznacza to opłatę w wysokości 8,70 zł miesięcznie za radio i 27,30 zł miesięcznie za telewizor. Warto przypomnieć, że płacenie np. za telewizję kablową nie zwalnia z obowiązku opłacania abonamentu. Kara za zaleganie z opłatami może wynosi trzydziestokrotność stawki abonamentu. Abonamentu RTV nie muszą opłacać osoby po 75 roku życia oraz emeryci po 60 roku życia, których emerytura nie przekracza połowy średniego wynagrodzenia miesięcznego. Z opłat zwolnieni są również weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi oraz osoby zaliczane do pierwszej grupy inwalidzkiej. 

 

Źródło: Business Insider, O2