Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Darowizna w gotówce. Czy fiskus zagląda do kopert? Na to warto uważać
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 19.05.2024 08:56

Darowizna w gotówce. Czy fiskus zagląda do kopert? Na to warto uważać

gotówka
fot. Pxhere

W przypadku osób najbliższych, darowizny są z reguły zwolnione z podatku, zatem nie ma powodu do obaw, że zwrócimy na siebie uwagę urzędników. Tylko czy na pewno? Jest bowiem taka forma darowizny, która wciąż może wzbudzać wątpliwości. Chodzi o przekazy gotówkowe, z którymi spotykamy się najczęściej przy okazji rodzinnych uroczystości. Czy fiskus może się zainteresować kopertą?

Czy darowizna od najbliższych jest zwolniona z podatku?

Wśród wielu osób dominuje przekonanie, że darowizny od najbliższych członków rodziny nie są obciążone podatkiem i w gruncie rzeczy jest to zgodne z rzeczywistością. Tyle, że…częściowo.

Problem w tym, że jak często bywa, z fiskusem nic nie może być zbyt proste. Ustawa z 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn mówi, że owszem: ”zwalnia się z podatku nabycie własnych rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę”. Należy jednak pamiętać o tym, że by rzeczywiście nie były one obciążone podatkiem, spadek lub darowiznę należy zgłosić Urzędowi Skarbowemu. Co więcej, trzeba to zrobić do 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Czy pasażer w samochodzie może pić alkohol? Od reguły są wyjątki

Czy fiskus zagląda do kopert?

Ustawa o podatku od spadków i darowizn mówi bowiem również o tym, że osoby, które otrzymały darowiznę i chcą być zwolnione z podzielenia się nią ze skarbówką, muszą udokumentować otrzymanie pieniędzy „dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym”.

To jednoznacznie oznacza, że darowizna przekazana w gotówce nie spełnia wymagań ujętych w ustawie, innymi słowy weselna koperta kwalifikuje się do otwarcia i przekazania części jej zawartości Urzędowi Skarbowemu. 

Co jeśli nie pokażę koperty fiskusowi?

W świetle przepisów prawa, jeśli na przykład z okazji ślubu otrzymamy od rodziny kopertę zawierającą ujęty w pliku poczet królów polskich i zdecydujemy się nie poinformować o tym Urzędu Skarbowego, może się to wiązać z konkretną karą. Fiskus może na nas nałożyć karny podatek w wysokości 20% od otrzymanej darowizny, który jest wyższy niż ten nakładany w przypadku jawnego opodatkowania, który wynosi od 3% do 20% w zależności od grupy podatkowej i progu kwoty. 

 

Źródło: Interia