BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Nieznajomy mezczyzna puka do drzwi mieszkania starszej osoby

East News, Zofia i Marek Bazak

CPK rusza na poważnie. Geodeci wyszli w teren, nie masz prawa im odmówić

9 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Wszystko wskazuje na to, że budowa CPK w końcu rusza z kopyta. Na terenie trzech gmin, gdzie ma powstać CPK prowadzone są badania geodezyjne. Mieszkańcy muszą wpuścić specjalistów do domów i umożliwić im pomiary.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda sytuacja z CPK

  • Jakie pomiary wykonano

  • Dlaczego właściciel terenu musi wpuścić specjalistów na swoją działkę

CPK rusza z kopyta

Spory i dyskusje wokół CPK nie gasną. Rządzący przekonują, że budowa nowoczesnego węzła komunikacyjnego okaże się sukcesem i będzie stanowić impuls dla polskiej gospodarki. Z kolei eksperci z przymrużeniem oka reagują na te rewelacje.

W sprawie CPK głos zabierają także posłowie opozycji. Głośny sprzeciw wobec fundamentalnej inwestycji Zjednoczonej Prawicy wyrazili m.in.: Radosław Sikorski oraz Rafał Trzaskowski. Politycy uważają, że cztery lotniska w rejonie Warszawy, tj.: Okęcie, Modlin, Radom i Łódź są w stanie obsłużyć ruch lotniczy.

Z najnowszych wywiadów polityków partii rządzącej płynie jeden komunikat: "Nie zrezygnujemy z CPK". Co więcej, Zjednoczona Prawica nie ma zamiaru rozbudowywać lotniska Warszawa-Okęcie, a Modlin ich zdaniem jest nierentowny. Krytycznych głosów wobec lotniska w Radomiu nie słychać z szeregów PiS-u, a wręcz przeciwnie - wszyscy milczą i nikt nie przypomina jak z tego portu często latały puste samoloty, ponieważ nie było pasażerów.

Tymczasem wygląda na to, że inwestycja CPK ruszyła z kopyta. Dotychczas słyszeliśmy o kolejnych osobach powoływanych do zarządu spółki oraz wykupowaniu gruntów. Czyżby budowa CPK nabrała tempa?

CPK z geodezyjnymi pomiarami

Konrad Majszyk, rzecznik spółki CPK poinformował, że na terenie trzech gmin, tj.: Baranów, Teresin i Wiskitki prowadzone są badania terenowe pod budowę inwestycji. Badania geodezyjne trwają już od kwietnia i podzielone zostały na dwa etapy.

W pierwszym etapie specjaliści jeździli po drogach publicznych i specjalistycznym sprzętem mierzyli odległości. Wzdłuż 70-kilometrowej trasy udało się zeskanować ponad 2 tys. budynków - poinformował Majszyk w rozmowie z PAP.

Przy drugim etapie pracowały dwa zespoły terenowe, które dokonywały pomiarów za pomocą urządzeń schowanych w plecakach oraz dronów. Pierwsza faza badań została zakończona, a druga zmierza ku finiszowi. Co więcej, na obszarze 157 km dokonano pomiarów hydrogeologicznych oraz 230 km kw. pomiarów fotogrametrycznych.

Rzecznik spółki CPK zapewnił, że wszelkie badania odbywają się zgodnie z ustawą z dnia 17 maja 1989 r., tj.: Prawo geodezyjne i kartograficzne. Podkreślił też, że według przepisów właściciel terenu ma obowiązek wpuścić geodetę, który wykona badania.

Budowa CPK ma zakończyć się do 2027 r. Według założeń, CPK ma obsługiwać rocznie 45 mln pasażerów, choć pierwsze prognozy przewidywały nawet 100 mln pasażerów rocznie. Rząd podkreśla, że węzeł komunikacyjny będzie prawdziwą inwestycją, która stworzy nie tylko dodatkowe miejsca pracy, ale przeniesie nasz kraj do innej, wyższej ligi.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Niewiele brakowało a Joe Biden wycofałby się z polityki na samym początku kariery

Polska i świat

Kim jest Joe Biden? Przez tragiczną, osobistą historię prawie wycofał się z polityki, teraz ma być prezydentem USA

Czytaj więcej >
Joe Biden

Polska i świat

CNN: Joe Biden 46. prezydentem USA. Zwycięstwo w Pensylwanii pomogło mu zdobyć wymagane 270 głosów elekcyjnych

Czytaj więcej >
Poczta Polska dostarczy pulsoksymetry

Polska i świat

Poczta Polska zobowiązana do przekazywania istotnych przesyłek Polakom. Czekaj na paczkę

Czytaj więcej >
Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 30.04.2020. Pobieranie i badanie wymazow pod katem SARS-CoV-2 w Pracowni Immunologii w szpitalu MON przy ul. Szaserow.

Polska i świat

Koronawirus nie jest już jedynym zmartwieniem. Coraz bliżej Polski kolejne wyzwanie epidemiczne, idzie z zachodu

Czytaj więcej >
Pilne Biznesinfo COVID-19

Polska i świat

Brytyjscy naukowcy odkryli ważną zależność. Jeden typ chorób zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19

Czytaj więcej >
NFZ ma pełne ręce roboty

Polska i świat

Szef NFZ w ważnym piśmie zdradza, w jakiej sytuacji jest polska służba zdrowia. Sprawa jest jeszcze bardziej poważna

Czytaj więcej >