BiznesINFO.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ceny energii wzrosną w zastraszającym tempie

6 Października 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Prawdopodobnie nikt już nie ma złudzeń, podwyżki cen prądu są nieuniknione. Z podwyżkami prądu zmaga się cała Europa, nie tylko Polska. Jednak dzięki presji społeczeństwa może nie będą to, aż tak drastyczne podwyżki jak zapowiadano dotychczas.

Podwyżki cen prądu będą zależne od cen węgla, gazu i CO2, a te są obecnie na bardzo wysokim poziomie. Na wzrost opłat za prąd ma wpływ również spory przestój w gospodarce spowodowany pandemią koronawirusa.

Przemysł stara się nadrobić czas stracony podczas licznych lockdownów. Nowe stawki za prąd zatwierdzi na przełomie października i listopada Urząd Regulacji Energetyki (URE).

Co na podwyżki dostawcy?

Nadal trwają kalkulacje w wielu spółkach energetycznych. Taryfy na sprzedaż prądu dla gospodarstw domowych (taryfa G11) przedstawiają prezesowi URE do zatwierdzenia cztery firmy: Polska Grupa Energetyczna, Tauron, Enea i Energa (z Grupy Orlen).

Wszystkie są kontrolowane bezpośrednio lub pośrednio przez skarb państwa. Wszystkie spółki energetyczne przedkładające taryfy do zatwierdzenia komunikują pewny wzrost cen.

Z nieoficjalnych informacji zebranych przez Business Insider w PGE, Tauronie, Enei i Enerdze wynika, że spółki są teraz skłonne wnioskować o podwyżki rzędu 20-30 proc.

biznesinfo-2

Opłaty za prąd znowu poszły do góry. Musimy przygotować więcej pieniędzy

CZYTAJ DALEJ

Ceny w górę, nie tylko za prąd zapłacimy więcej

Wraz z podwyżką cen prądu możemy spodziewać się tego, że zapłacimy więcej za wiele towarów i usług. Eksperci nie mają wątpliwości, że wraz z cenami prądu wzrosną stawki cen żywności, bowiem jej produkcja należy do najbardziej energochłonnych.

Odczujemy na własnej kieszeni wzrost cen prądu, kiedy będziemy chcieli skorzystać z usług fryzjera, kosmetyczki czy udać się do restauracji. Transport, przede wszystkim kolejowy też może znacznie podrożeć. Tak naprawdę każda branża wykorzystująca energię elektryczną może przerzucić poniesione koszty na swoich odbiorców.

Początkowo ceny prądu miały wzrosnąć o 40 proc. jednak teraz mówi się o bardziej optymistycznym scenariuszu.

Tagi:

ceny prąduprądgospodarka

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pewnie masz gdzieś na dnie szuflady monety z PRL-u. Za niektóre zgarniesz olbrzymie sumy

Czytaj więcej >
 ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Emerytura Anny Grodzkiej. Była posłanka przyznaje, że kwota jest niska

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W niemieckich szkołach brakuje nauczycieli

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >
Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >
Bill Gates

Polska i Świat

Niespodziewane słowa Gates'a. Mówi na kiedy najlepiej zaplanować rodzenie dzieci

Czytaj więcej >