Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Ceny energii w Niemczech już straszą, a podwyżki mogą sięgnąć 800 proc. Wzrost cen nieunikniony
Joanna Buczyńska
Joanna Buczyńska 26.04.2022 13:12

Ceny energii w Niemczech już straszą, a podwyżki mogą sięgnąć 800 proc. Wzrost cen nieunikniony

german-gb76bb37ea 1920
flickr

Za zachodnią granicą firmy cierpią z powodu rosnących cen energii elektrycznej, gazu i ropy. Rezultatem podwyżek będzie nie tylko zamrożenie inwestycji.

Rachunki za gaz i za prąd mogą pogrążyć przedsiębiorców. Zapłacenie potężnych podwyżek może się okazać ciosem większym niż obostrzenia i lockdowny. Skala podwyżek sięgać może nawet 300- 800 proc. Może się przyczynić do upadłości małych i średnich firm.

Efekty podwyższenia cen odbijają sobie firmy w cenach produktów i usług. Jednak nie wszystkim firmom uda się w ten sposób zrekompensować gigantyczne rachunki. Istnieją jednak branże, w których ceny gazu i prądu wykażą większe ryzyko utraty prowadzenia działalności. 

Ceny energii w Niemczech również wysokie

Instytut Badań Ekonomicznych stwierdził, że “Niemcy drastycznie straciły konkurencyjność w polityce energetycznej”. 

Według badań aż 40 proc. firm zostało dotkniętych wybuchem wzrostu cen energii. 90 proc. firm w przeprowadzonej ankiecie zadeklarowało podwyżkę cen usług i produktów. Jednak wiele z tych  firm podpisało długoterminowe kontrakty i już 46 proc. firm rozważa zmniejszyć swoje inwestycje. Gwałtowny wzrost cen dopiero dotknie przedsiębiorstwa w drugiej połowie tego roku. 14 proc. firm rozważa również cięcia miejsc pracy. 

“Cena rozliczeniowa kontraktów za rok 2023 przekroczyła po raz pierwszy cenę 200 euro za MWh” mówi Tomasz Soroko, ekspert rynku energii. 

Wzrosty cen wynikają ze wzrostu cen surowców energetycznych, embarga a surowce energetyczne Rosji oraz ryzyka braku dostaw.